Vooruitgeschoven posten en stellingen. [Aug. 1913. zoo sterk mogelijke krachten tot het offensief te kunnen overgaan. Bij een beleidvol optreden der bezetting van den vooruit geschoven post en vooral van diens commandant, door een ondersteuning met vuur uit de stelling en door het vaststel len c. q. inrichten van veilige terugtochtswegen zullen de vooruitgeschoven troepen evenwel nog niet onvoorwaarde lijk afgeschreven behoeven te worden, hoewel het gevaar om partieel verslagen te worden ook hier niet onderschat mag worden. Resumeerende komen we dus tot de volgende conclusie: Vooruitgeschoven stellingen (d.i. dus buiten het vuurbereik van de verdedigende stelling) en posten (binnen dat vuurbereik) hebben zulke overwegende nadeelen, dat de toepassing in prin cipe vermeden moet worden. Behoefte aan tijdwinst voor de inrichting van de eigenlijke stelliDg of om nieuwe krachten aan te trekken kan evenwel reden zijn tot het inrichten van vooruitgeschoven stellingen. Veel uitgebreider zal niettegenstaan de bovenvermeld principe de toepassing van vooruitgeschoven posten zijn, omdat daarbij niet alleen verschillende gevechts omstandigheden, doch voornamelijk het terreinhet schootsveld men denke daarbij aan de Indische terreinen hun invloed zullen doen gelden, zoo zelfs, dat vermoedelijk de toepassing eerder regel, dan uitzondering zal zijn 1). B. 805 1) Vergelijk ook Gevechtshaudleiding punten 100 48a en Velddienstvoor schrift punt 56 (2). I. M. T. 1913. 54.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 51