Een hulpmiddel ten behoeue der le gering en nerpieging uan troepen. Niet alleen in oorlogstijd, maar ook in tijd van vrede, o. a. bij manoeuvres en meerdaagsche oefeningen, zal herhaaldelijk de behoefte worden gevoeld, den troepen na een gevecht of na een zwaren marsch zoo spoedig mogelijk rust te gun nen. Wil echter de troep zoo veel mogelijk van deze rust profiteeren, dan is het noodig van de ter plaatse aanwezige hulpbronnen een economisch gebruik te maken. Dit geldt zoowel voor de beschikbare logiesruimte als voor de aanwezige levens middelen voor mensch en paard. Tevens moet er evenwel naar gestreefd worden ten einde den troepen onnoodige verliezen te besparen deze verwijderd te houden van be smettingshaarden. Gewoonlijk is in tijd van vrede voldoende tijd beschikbaar voor de noodige verkenningen. Bij oefeningen op eenigszins groote schaal worden soms reeds maanden te voren Staf- en Intendanceofficieren uitgezonden om het oefeningsterrein te verkennen ter voorbereiding van de maatregelen, welke voor het onderkomen en de verpleging der troepen zullen worden genomen, terwijl ook door Officieren van Gezondheid hygiënische verkenningen worden verricht. J) Wordt evenwel de gefingeerde oorlogstoestand streng ge handhaafd, dan zal men evenmin als in oorlogstijd, er in slagen de aanwezige hulpbronnen zoo doelmatig mogelijk te benutten, aangezien de voor het verrichten van verkenningen vereischte tijd meestal zal ontbreken. Herhaaldelijk zal het dan voorkomen, dat troepen onder minder gunstige om- 806 1) Als grondslag voor laatstbedoelde verkenningen kan gebruik worden gemaakt van de door de Inspecteurs van den Burg. G. D. van W., Midden en O. Java verzamelde statistische gegevens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 52