Een hulpmiddel ten behoeve enz. [Aug. 1918. stand igheden worden gelegerd en gevoed, terwijl achteraf blijkt, dat door meerdere bekendheid met de plaatselijke gesteldheid den troepen veel misère zou zijn bespaard. Het eenige middel om aan dit euvel tegemoet te komen, is de hier bedoelde verkenning minder tijdroovend, voor een deel overbodig te maken, hetgeen wellicht op de volgende wijze is te bereiken: Onder berusting van dedessahoofden (op grootereplaatsen van de wijkmeesters) bevindt zich eene beknopte, overzichte lijk ingerichte verzameling van gegevens, welke voor de lege- riDg en verpleging van troepen van belang kunnen zijn, voor wat betreft het onder diens gezag ressorteerend gebied. Op eene topographische kaart van 1.20000 x) of in dichtbe volkte streken op eene landrentekaart van 1.5000 worden op duidelijke wijze aangegeven: de woning van het dessahoofd (den wijkmeester), de gebouwen, als scholen enz., welke in' de eerste plaats voor de legering van troepen in aanmerking komen, de inlandsche burger ziekeninrichting, de gebouwen, waar levensmiddelen zijn verzameld, als de dessal oemboengs, het koffiepakhuis enz., de passars, de voornaamste toko's, bronnen, putten en andere wateren, welke drink-, kook- en waschwater kunnen leveren, richting van en afstand (in palen) tot de naastbij gelegen districts- en afdeelingshoofdplaatsen. De op de kaart aangegeven terreinvoorwerpen worden van een letter of cijfer voorzien, terwijl op een afzonderlijken staat het vermeldenswaardige voor elk hunner wordt bekend gesteld. Op dezen staat behooren ook nog andere gegevens te worden vermeld, betrekking hebbende op de bevolking, den veestapel enz., zooals uit het hierbij gegeven voorbeeld moge blijken Opdat het betrokken dessahoofd of diens assistent-wedaua 807 1) Te verstrekken door het D. V. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 53