Aug. 1913.] Korte Mededeelingen. Exploiratie oan Dieuii) Guinea. 816 De arbeid, die de kruitlading bij het afgaan van het schot verricht, bedraagt ruim 31,000 meterton. Het projectie] kan dicht bij den mond een stalen pantser van 1 M. doorborende sehootsverheid bedraagt ongeveer 40 K.M. „Geen van de nu bestaande kanonnen van het buitenland kan het, wat uitwerking betreft, ook maar bij benadering tegen dat kanon op nemen. „Het zwaarste kanon van de Engelsche marine, een stuk van 34 3 c.M., verricht maar een arbeid van ongeveer 22,000 meterton dus 2/3 van dien van het Duitsche scheepskanon van 38 c.M. De op oe begrooting vau 1913/14 aangevraagde vijf Engelsche linie schepen zul len met kanonnen van 40,6 c.M. gewapend worden hun uitwerking zal echter nauwelijks grooter zijn dan die van het Duitsche kanon van 38 c.M." besluit de duitsche deskundige. De laatste bewering aangaande de nieuwste Engelsche kanonnen kun nen wij niet toetsen. Maar wel blijkt ons uit een tabel, dat Schneider Co. reeds seheepskanonnen maken met kalibers van 37 en 40 c.M. onderscheidenlijk met een arbeidsvermogen van 27.700 en 29,200 me terton, do firma Vickers scheepskanonuen van 32.1 c.M. met een ar beidsvermogen van 26,174 m.f. enz. Het is dus te verwachten dat men ook spoedig zal hooren, dat andere marines kanonnen aanschaffen, welke niet veel meer voor het nieuwste Duitsche scheepsgeschut zullen onderdoen. Zooals bekend, opperde de luitenant ter zee Rambaldo in 1907 het denkbeeld om door ballontochten meerdere kennis omtrent Nieuw Gui nea te vergaren. Door den dood van dien verdienstelijken zeeofficier kwamen de gemaakte plannen echter niet tot uitvoering. Thans stelt de door zijn motorbootvaarten in Centraal Afrika bekende le luitenant Graetz een nieuw, echter veel meer omvattender en in uitvoering kost baarder plan aan de orde. Hij wil n.l. op gezamenlijke kosten van Duitsehland en Engeland het eiland overkruisen met eene bestuurbare luchtballon en photogrammetische opnemingen doen en daarnaar eene volledige kaart samenstellen. Aan de expeditie dienen geografen, meteorologen, geologen en etnografen deel te nemen. Ter beveiliging tegen de Inlandsche volkstammen moet het luchtschip enkele machine geweren van klein kaliber medevoeren en gedurende de tochten zal in de nabijheid van de dichtstbij zijnde kust een Duitseh en een Engelseh oorlogsschip gestationneerd moeten zijn, om zoo noodig hulp te ver- leenen. Luitenant Graelz schat de kosten op 3 millioeu mark en hoopt die door vrijwillige bijdragen bijeen te brengen. Dat het luchtschip goede diensten zal bewjjzen bij de exploratie van het eiland is buiten kijf, vooral wanneer kalm aan met proeftochten van uit vaste stations begonnen wordt. Of het mogelijk zal zijn met een Parsival een Zeppelin zal natuurlijk niet gebruikt worden de op de waterscheiding tusschen noord en zuid voorkomende hoogten van

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 62