Kaartenuerboop in Pruisen. Cheib-Said een opgegeuen Fransch Gibraltar. Korte Mededeelingen. 3000 en meer, te overwinnen, moet volgens Petermann's Mitteilungen, waaraan we dit stukje ontleenen, door vakmannen beslist worden. Een bezwaar, dat niet te licht geteld mag worden, is echter de dichte be groeiing, waardoor het moeielijk zal zijn bij slecht weder te landen. v. R. Van af 1 April 1913 heeft in Pruisen de verkoop van officieele kaarten niet meer uitsluitend door den boekhandel plaats, maar is aan eigen depots overgedragen. Deze hebben een begrensd afzetgebied en zijn opgericht te Berlijn, Breslau, Danzig, Stettin, Maagdenburg, Han over, Koblenz en Straatsburg. De depots nemen hetzij onmiddellijk, hetzij door de agentschappen in de voornaamste plaatsen (deze zijn door een uithangbord als anders zins duidelijk kenbaar gemaakt), bestellingen aan op alle kaarten, die door de „Landesaufnahme" gepubliceerd worden. Zoowel bij de depots als bij de agentschappen liggen bladwijzers en prijslijsten ter inzage, adviezen en bestelkaarten worden gratis verstrekt. De depots zenden dagelijks eene opgave van de benoodigtie kaarten aan de „Plankammer" van het bureau der „Landesaufnahme' te Berlijn; in den regel heeft de besteller de kaarten binnen twee dagen in zijn bezit, misschien iets later dan vroeger door den boek handel, maar hij is er zeker van, de nieuwste uitgave te ontvangen en dat was voorheen (handel is handel) niet altijd het geval. Van de veelvuldig gevraagde kaarten is bij de depots altijd een kleine stock voorhanden. v. R. Naar Petermann's MitteilungenApril-Heft 1913. Onder bovenstaanden titel publiceert J. Joubert, vice-president van de „Société des Etudes Coloniales et Maritimes" een artikel in het orgaan van zijne vereeniging. Het betreft hier eene wonde plek in de Fransche koloniale geschie denis. Aan de bergachtige westkust van Arabië bij den uitgang van de Roode zee ligt het gebied van Cheik-Said, dat inzonder om strategische redenen van groot gewicht is. De hoogere toppen van het rotsige voorgebergte leenen zich uitstekend tot versterking en kunnen dan als onneembaar worden beschouwd. De beteekenis van Perim, se dert 1837 in Engelsche handen, zou, wanneer het hooger gelegen Cheik-Said de straat met zijn geschut beheerschte, van geen be- 'ang meer zijn. Behalve de domineerende ligging heeft C.-S. nog andere militaire voordeelen, het is in het bezit van een natuurlijke bf schutte haven, heeft eeD goed klimaat, uitstekend water en verkeert over het algemeen in gunstige economische omstandigheden. 817

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 63