Aug. 1913.] Korte Mededeelingex. Eerste militair concours uoor motorrijders in nederland. 818 Het zal weinig bekend zijn. dat Frankrijk de eigenlijke eigenaar van het gebied is. Zijn eerste rechten op Cheik-Said dateeren uit de eerste helft der achttiende eeuw, toen krachtens een verdrag van de onafhan kelijke inboorlingen met Mahe de la Bourdonnais de streek werd afgestaan. Aanvankelijk liet men die rechten niet gelden, doch lang zamerhand nam de Fransche invloed toe. Lodewijk XI stelde er com missarissen aan en bij het ondernemen van zijn veldtocht naar Egijpte ontving Napoleon de opdracht aan het gebied zijne bijzondere aandacht te schenken. In 1828 kreeg de toenmalige Egyptische pacha Mehemed Ali den wenk Bab el Mandeb te bezetten, doch toen hij dit eenige jaren later ten uitvoer wilde brengen, bleef Frankrijk in gebreke hem te ondersteunen. Engeland rukte tegen Mehemed Ali op en alle aan sporingen van vérziende Fransche staatslieden tot energiek optreden, werden genegeerd. Enkele maanden later nam Engeland bezit van Aden. In 1868 stond het hoofd van Cheik-Said zijn gebied opnieuw aan Frankrijk af en hoewel het dus rechtmatig aan de Franschen behoorde, gebeurde er niets om er eene werkelijke kolonie van te maken. Er werd geen cent kapitaal ingestoken, geen versterking gebouwd. Gedu rende den pas beëindigden Italiaansch-Turkschen oorlog werd Cheik- Said, omdat er een Turksch garnizoen lag, meermalen door de Italianen beschoteD, doch Frankrijk bleef passief. De Turken betrokken proviand van Perim en daarom vermeent Joubert dat Engeland de hand in de bezetting had. Fransche politici, die om opheldering vragen, krijgen van de regeering ten antwoord, dat het te laat is om thans nog aanspraken op het gebied te doen gelden, doch Joubert houdt zulks voor een uitvlucht, hij ver moedt dat Frankrijks handen gebonden zijn door een geheim verdrag met Engeland, eischt uit naam van het Fransche volk eene verklaring en dringt er op aan, dat Frankrijk zijn gegronde aanspraken zal doen gelden. Naar Kapitanleutnant E. E. Schulze. Eetermann's Mitteilungen 1913, April-Heft. v. E. Den 16en Juni had het eerst militair concours voor Motorrijders plaats, georganiseerd door het bestuur van het Vrijwillig Militair Motorrijders Korps. De wedstrijd had ten doel de eischen te demonstreeren, die aan een motorrijwiel „Militair model" gesteld kunnen worden; om eener- zijds den militairen autoriteiten te doen zien wat zij van militaire motorrijders kunnen verwachten en anderzijds dezen duidelijk te maken wat hun taak zal zijn. Geleidelijk werd van negen uur van de cavaleriekazerne te Amers foort gestart met een minuut tusschenruimte. Nabij Milligen werd bet binnenterrein ingeslagenhier en daar waren geheime controle posten opgesteld bij moeilijke terreingedeelten. Bij Iloenderlo wachtte den rijders een verrassing: hier was op

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 64