Aug. 1913.] Kobte Mededeelingen. Die tegemoetkomingen en de gevallen in welke ze worden verleend, zijn mede aangegeven in genoemd tarief 15, terwijl ook in het regle ment op den Inw. Dienst enkele aanwijzingen voorkomen, hoe in sommige gevallen de militaire autoriteiten moeten en kunnen voorzien in de voeding van de vrouwen, huishoudsters en kinderen der militairen. Als we een en ander nagaan, komen we tot de volgende resultaten. üoor Europeanen. 1. Aan de „vrouwen en kinderen" van Europeanen, in een hos pitaal verpleegd wordende, wordt volgens tarief 15 8 van landswege verstrekt het ration vivres, dat den man zou aankomen, niet in 't hospitaal zijnde doch dan moet de man „wettig gehuwd" zijn of zijn kinderen gewettigd hebben. 2. Indien de man niet wettig gehuwd is, krijgen in geval sub 1 noch de vrouw 2) noch de kinderen iets van het gouvernement. Ech ter worden zij, indien de man bij zijn opname in het hospitaal deel nemer der menage was, ingevolge Art103 al: 6 Inw: Dienst, kos teloos gevoed uit de menage, hetgeen zeggen wil, dat hun moet worden gegeven een deel van het eten, dat bereid is uit de aan andere mili tairen verstrekte vivres. 3. Indien echter de man van sub 2 toevallig tijdelijk bij een Subs: Kader (alleen te Batavia, Soerabaja, Koeta-Radja en Padang) ingedeeld zijnde in een hospitaal wordt opgenomen en verpleegd, dan wordt ingevolge punt 7 van tarief 15 van Landswege per dag ver strekt voor de huishoudster 0,5 KG. rijst en 0,125 KG. vleesch en voor elk kind 0,25 K.G. rijst. Dit geval kan zich bijv. voordoen Als de man op transport (sub 6) zijnde, naar een plaats waar een Subsistenten kader is, aldaar in een hospitaal wordt opgenomen. Gaat de man nu bij evacuatie over naar het hospitaal van zijn eigenlijk garnizoen, alwaar hij dan weer bij zijn oorspronkelijke compagnie wordt ingedeeld, dan vervalt weer de tegemoetkoming van gouver- nementswege en treedt weer sub 2 in werking. Dit laatste gebeurt echter niet als de man bijv. van Makassar (waar hij in de menage was) wordt geëvacueerd naar Soerabaja, aldaar ingedeeld bij 't subsistenten kader en opgenomen in het hospitaalvan dat hospitaal geëvacueerd bijv. naar dat te Magelang en dan ingedeeld bij de subsistenten com pagnie van Magelang. In dat geval blijft de tegemoetkoming van gou- vernementswege gehandhaafd. 4. Is de man in de gevallen sub. 2 en 3 geen deelnemer van de menage geweest, dan krijgen de huishoudster en kinderen nitts, noch van het gouvernement, noch van de menage der kameraden. 1). Men denke er aan, dat bij opname in het hospitaal de aanspraak op vivres ophoudt. 2). Bedoeld worden natuurlijk de huishoudsters, voor wie niet is bestemd de titel gehuwde vrouw, onverschillig of men er „niet wettig" voor plaatst, aangezien het niet-wettig zijn van een huwelijk afhangt van begane infor maliteiten. 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 66