Korte Mededeelingen. [Aug. 1918. Opmerking verdient, dat het niet deelnemen aan de menage m. i. als een gunst moet worden beschouwd. 5. Wordt in een garnizoen geen menage gevoerd, zoodat het verschil tusschen al of niet deelnemer opgeheven is, dan ontvangen de vrouwen en kinderen van de in het hospitaal verpleegd wordende Europeanen ingevolge tarief 15 punt 7b. allen tegemoetkoming van het gouvernement en wel voor vrouw en kind resp0,5 K. G. rijst -f- 0,125 K. O. vleesch en 0,25 K. O. rijst. Hier zijn echter de gehuwde Europeanen uitgeschakeld, omdat dit punt van het tarief aangeeft, dat hierop geen recht bestaat, als punt 8 (voor gehuwden) toegepast wordt, waaruit blijkt, dat met vrouwenin dit punt wordt bedoeld „huishoudsters" 6. Is de man om wettelijke reden tijdelijk afwezig met behoud van soldij, wat zich kan voordoen: a. bij 't op transport zijn, b. bij verpleging in een hospitaal na bekomen letsel in dienst, c. bij deelneming aan meerd. oefeningen, dan moeien volgens art. 103 al: 4 Inw: Dienst, op hun verzoek„de vrouwen, huishoudsters en kinderen" (uit de bijvoeging „huishoudsters" volgt m. i. dat hier met vrouweni" bedoeld zijn de gehuwde vrouwen) uit de menage gevoed worden, doch dan moeten ze hiervoor betalen 0,10 en 0,03 per vijf dagen resp: voor de vrouw (of huishoudster) en kind. Eisch is weer, dat de man deelnemer was van de meDage; was hij dat niet, dan wordt voor vorengenoemde vrouwen, huishoudsters en kinderen ook niet gezorgd, tenzij geval c. zich voordoet, daar bij A.O. 1912 no 24 is bepaald, dat aan de achterblijvende vrouwen en kinderen''' (let welhier wordt weer niet gesproken van huishoudsters) resp. 0 5 K. G. rijst 0,02 K. G. zout en 0,25 K. G. rijst 0,01 K. G. zout wordt verstrekt, zonder dat van deelname aan de menage sprake is. Aangezien hier niet van „wettig gehuwd" gesproken wordt, doch van „vrouwen" vallen hier zeer zeker de gehuwde vrouwen onder, en dan doet zich het eigenaardige voor, dat in de gevallen in dit punt genoemd onder b. een gehuwde voor zijn vrouw kan ontvangen de geldswaarde voor zijn vivres, ingevolge punt 8 van tarief 15 en dan zijn vrouw nog voor ƒ0,10 per vijf dagen kan doen deelnemen aan de menage der kameraden; want hij kan (al geeft punt 9 van tarief 15 aan, dat gehuwde militairen „niettemin vivres in natura" ontvan gen, in tegenstelling met punt 8, dat de vrouwen vrijlaat in 't kiezen tusschen vivres in natura en de geldswaarde ervoor) op grond van art. 102 Inw. Dienst deelnemer zijn van de menage. In de gevallen onder a. en c is het geheel gelijk of de man gehuwd is, dan wel een huishoudster heeft, doch er wordt in geval c beter voor hen gezorgd, dan in geval a. Evenwel wordt voor een gehuwde nog al veel beter gezorgd, als hij maar in 't hospitaal gaat en niet aan manoeuvres deelneemt of op transport gaat. 7. Ten slotte vinden we ook voor de Eur. in tarief 15 §7 C nog een aanwijzing, hoe gezorgd wordt voor de achterblijvende vrouwen en I. M. T. 1913. 55. 821

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 67