Aug. 1913.] Korte Mededeelingen. 822 kinderen (hier wordt weer niet gesproken van huishoudsters, of wettig gehuwd) van hen die van 't oorlogsterrein zijn geëvacueerd en daaruit zien we, dat ze, totdat ze zich weer bij den man hebben kunnen voegen, hetzelfde ontvangen van gouvernementswege als de vrouwen en kinderen van hen die op meerdaagsche oefening zijn (geval 6c). 't Laatste staat echter in een alg. order en 't eerste in een voedingstarief. Ook krijgen de vrouwen en kinderen iets, zoolang de mannen op 't oorlogsterrein zijn, doch dat staat volgens de aanwijzing in A. O 1912 no. 24 weer in tarief 20 en blijkt hetzelfde te zijn 'als bij meerd. oef. Uoor flmboineezen. 1. Als voor de Europeanen, doch van een „wettig huwelijk" wordt hier niet gesproken, en is het dus voldoende, dat de man gehuwd is op de wijze, als in zijn land gebruikelijk, hetgeen bestaat in z:g: ondertrouw voor den controleur der afdeeling (du3 niet bij den amb tenaar v/d burgerlijken stand) en huwelijksvoltrekking door den pre dikant, die dan ook een desbetreffend bewijs afgeeft. (De arme stakkers getroosten zich meestal de uitgave om op zeo-el de verklariog te krijgen van het Hoofd van pl: bestuur, dat hun hu welijk kerkelijk is voltrokken volgens 't register van predikant X te Y onder no. p:, en denken dan rechten te hebben als degene uit art: 102 al: 7 van het Regl. Inw. Dienst). Een eisch voor deze huwelijken is echter, dat de vrouw is van denzelfdeti landaard als de man. Huwt derhalve een amboinees met een Javaansch enz. meisje, dan krijgt zijn gezin niets en valt hij ouder sub: 2 Eur:, totdat hij zich opnieuw verbindt. 2. Alle vrouwen en kinderen, „op wie het bepaalde in punt 6 of 8 van afdeeling B v/h mil: tarief no. 15 niet wordt toegepast," eten kosteloos uit de menage der kameraden volgens art: 103 al: 7 Inw. Dienst. Hoewel punt 6 en 8 o:a: slaat op gehuwde amb:, zijn in deze al: van den Inw. Dienst hun vrouwen niet gerangschikt onder de „wettig gehuwde," anders had de alinea aanvangende met „de niet wettig gehuwde vrouwen, zoomede de niet uit een wettig huwelijk gesproten kinderen van Europeesche" kunnen worden aangevuld met „en met vrouwen van hunnen landaard gehuwde Amboineesche," want voor beide categoriën wordt hetzelfde te goed gedaan. De Amboineezen, waarop punt 8 betrekking heeft, zijn gehuwd met vrouwen van hunnen landaard en die waarop punt 6 van toepassing is, zijn zij, die met vrouwen van anderen landaard zijn gehuwd, doch om dan punt 6 te kunnen toepassen, moeten ze eerst zich opnieuw hebben verbonden. Tot zoolang eten deze vrouwen en huishoudsters met kinderen dus op kosten van de kameraden. 3. Als bij Europeanen. 4. Gelijk aan de Europeanen met dit verschil, dat aan de Amb: gezinnen wordt verstrekt de in punt 6 van tarief 15 aangegeven hoe veelheden rijst, (zie sub 8), voor hen die zich opnieuw hebben verbonden en gehuwd zijn met vrouwen van anderen landaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 68