823 Korte Mededeelingen. [Aug. 1913. 5. Als Eur., en met dien verstande, dat Amboineezen gehuwd met vrouwen, niet van hun landaard, nooit kunnen worden gerangschikt onder hen, op wie punt 8 van tarief 15 van toepassing is. Punt 6 vervalt echter voor hen, als punt 7b van toepassing is. 6. Als 6 van Eur. met dit verschil, dat de gezinnen van gehuwde Amb. niet aan de menage mogen deelnemen, doch daarvoor een tege moetkoming krijgen volgens punt 6 tarief 15, n. 1. 0.25 K.G. rijst per vrouw en 0.16 K.G. rijst per kind, tenzij die Amb. militairen vallen onder sub. C, van 't onder de Eur. genoemd punt 6, daar ze dan punt 8 van tarief 15 op hen van toepassing vinden, dat is te zeggen, als ze met vrouwen van bun landaard zijn gehuwd. De met vrouwen van een anderen landaard gehuwden, en zich reeds opnieuw verbon den hebbende, zijn in slechter conditie, dan zij die met huishoudsters leven, daar do huishoudsters van deze laatsten voor f 0,02 per dag een volledig potje van hun kameraden ontvangen, instede van 0,25 K.G. rijst, zooals de vrouwen diergenen, die huwden buiten hunnen landaard. 7. Als Europeanen, met dien verstande, dat met vrouwen van hun nen landaard gehuwden sterk in 't voordeel zijn bij de andere gehuw den. 8. Ten slotte: „aan het gezin van gehuwde Amboineezen, die zich opnieuw aan den dienst verbinden, zoomede aan dat van met vrouwen van hunnen landaard gehuwde Amboineesche militairen, wordt verstrekt: voor de vrouw 0,25 K.G. rijst per dag; voor elk kind 0,16 B Deze verstrekking vindt niet plaats, wanneer uit anderen hoofde in de voeding van vrouwen en kinderen van landswege wordt voorzien." Zoo luidt punt 6 van tarief 15, en waaruit m.i. geconcludeerd moet worden, dat een premie wordt gesteld op het huwen van Amboineezen met vrouwen van hun landaard. De verstrekking heeft o. a. plaats gewoon in 't garnizoen en dus heeft men aldaar het geval, dat: a een gehuwd Europeaan zijn ration vivres ontvangt, zonder meer; b een met een Amboineesche vrouw gehuwde Amboinees datzelfde ration vivres ontvangt-f-0,25 K.G. rijst voor zijn vrouw en 0.16 K.G. rijst voor elk kind; c een met een vrouw van een anderen landaard gehuwde Amboinees dat zelfde ration vivres ontvangt en als hij zich opnieuw verbindt ook die 0.25 en 0,16 K.G. rijst voor vrouw en kind krijgt. Voor Snlanclers. 1. Wordt de man opgenomen in een hospitaal en heeft hij een „wettig gezin," hetgeen zal zijn, als hij voor de panghoeloe getrouwd is, dan krijgt hij voor zijn vrouw 0,5 K.G. rijst-j-0.125 K G. vleesch en voor elk kind 0,25 K.G. rijst, als hij geen deelnemer aan de menage was ingevolge tarief 15 punt 7b. Is zijn gezin niet wettig, dan krijgt het in dit geval niets. 2. Was hij deelnemer aan de menage, dan moet zijn gezin, al of „niet-wettig," kosteloos uit de menage gevoed worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 69