Aug. 1913.] Pont 6 der Gevechtshandleiding voor behandelde wijze van oefening van het kader, zijn zij reeds in meerdere of mindere mate bedreven in het zich in kleine afdeelingen door het terrein bewegen en zou ik er voor zijn reeds dadelijk met de opleiding van de compagnie te beginnen. Welke eischen moeten nu bij deze verdere opleiding als punt van uitgang dienen? M. i. de volgende: 1. het verband houden; 2. het gebruiken van zulke formaties dat men a. zich gemakkelijk door het terrein beweegt, b. spoedig gereed is zich tot het gevecht te ontwikkelen, c. door het ongericht vijandelijk vuur zoo min mogelijk verliezen lijdt. De richting waarin het verband moet [worden onderhouden is afhankelijk van de omstandigheden. Bij oorlogsmarschen, dus wanneer de troep nog niet in meerdere of mindere mate tot het gevecht is ontwikkeld, geldt de regel van punt 190 Y. V.; dus, de kleinere afdeelingen regelen zich naar de grootere; spits naar voortroep; voortroep naar hoofdtroep; voorhoede, flankdekkin gen en achterhoede naar hoofdmacht. Bij het eigenlijke aan vallend gevecht daarentegen wordt het verband onderhouden naar voren, (punt 455 R. I. II.) Feitelijk zijn het dus dan de compagniescommandanten der le gevechtslinie, die als remmer, of beter regelaar, van het geheel optreden, want punt 472 R.I. II draagt hun op het regelen der snelheid van de voorwaart- sche beweging der tirailleurlinie. Vooral belangrijk is deze taak van regelaar, indien, wat dikwijls voorkomt, de voorhoede reeds in mindere of meerdere mate tot het gevecht is ontwikkeld, terwijl de hoofdmacht nog bezig is uit de marsch- formatie in de gevechtsformatie te komen. Feitelijkgelden dan toch voor het verbandhouden reeds de regels van punt 455 R. I. II. Juist in bedekt terrein wordt dan zeer veel van bet inzicht van den compagniescommandant gevorderd; niet wijfelend optreden, maar toch ook weder niet zóó vlug, dat de voorhoede kans heeft te worden teruggeslagen of buitengevecht gesteld, terwijl de hoofd- 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 6