Korte Mededeelingen. [Aug. 1913. daartegen verzetten, zoodat het onraadzaam moet worden geacht daartoe over te gaan; 2o. militie en reserveplicht voor Europeanen. De aangewezen weg schijnt der commissie toe te ziju het instituut der leger-reserve alleen voor zooveel de Europeanen betreft te hand haven en daarbij door verhooging der toelagen naar gunstiger resultaten te streven, doch voor de vorming van eene reserve van inheemsche militairen naar andere middelen om te zien. Yoorts zou ook voor Indië de oprichting van een korps reserve-officieren overwogen kun nen worden, op dezelfde wijze als dit instituut reeds sedert ette lijke jaren in Nederland bestaat. De commissie gaat dan over tot eene beschouwing van de perma nente verdedigingswerken. Ie. Tandjong Priok. Ten opzichte hiervan kan alleen worden aangegeven dat de verdediging van de baai van Batavia 3 krachtige versterkingen zal vereischen, dat deze versterkingen zoo mogelijk behooren te bestaan uit forten en dat alleen in geval van overwegende bezwaren een dier forten zal zijn te vervangen door een drijvende batterij. 2e. Batavia. In de omgeving van Batavia worden thans enkele verdedigingswerken aangetroffen die ten doel hebben aan onze mobie le troepen steun te verleenen bij de bestrijding van een vijand die nabij Batavia mocht zjjn geland, of wel zich van Tandjong Priok mocht hebben meester gemaakt en tracht Batavia in bezit te nemen. Van deze werken zouden bij de voorgestelde inrichting van Tandjong Priok als vioolbasis de uitsluitend tot strandverdediging bestemde wer ken kunnen vervallen. Alle overige werken in de omgeving van Bata via zijn te behouden. 3e. Soerabaja. Aan de zeezijde zal moeten worden volstaan met de reeds bestaande kust batterij en welke echter voor zooveel noodig van een meer moderne bewapening zullen zijn te voorzien. 4e. Tjilatjap. Ter verdediging van Tjilatjap kan worden beschikt over de bestaande kustbatterij op de landtong. 5e. De Bandoengsche hoogvlakte. Ook hier moeten alle bestaande werken worden behouden. 6e. Sabang. Ter verdediging van de haven van Sabang kan onder de bestaande omstandigheden worden beschikt over kustbatterijen, welke niet alleen behooren behouden te blijven, doch ook van een meer moderne bewapening te worden voorzien. 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 78