[Aug. 1913. 835 bij het vliegveld van Tokorozawa aangekomen, kwam de machine van eene hoogte van ongeveer 300 M. te vallen, met het gevolg, dat beide officieren levenloos werden opgenomen. Het officiëele verslag wijt het ongeval niet aan haperen of defect van den motor, (tengevolge van een plotselinge hevige windvlaag werd de linkervleugel opwaarts gebogen en daarna volgde de val) hierbij zij aangeteekend, dat de Blé'iot-eendekker sedert langen tijd bij de oefe ningen gebruikt was en tengevolge van vele ongelukjes vele herstel lingen ondergaan had, zoodat hij wel wat geleden zal hebben. Ook in een ander opzicht liep de vliegdemonstratie van 28 Maart niet voorspoedig af. Bij het dalen kwam de Paiseval dwars van den wind en werd alzoo tegen bundels geleiddraden van telefoon, verlich ting, enz, gedreven. Beide schroeven geraakten in de draden verward, en de gondel werd ernstig beschadigd. Met veel moeite slaagde men er in het luchtschip vrij te maken. Den volgenden dag was de schade genoegzaam hersteld, om de terugvlucht naar Tokorozawa te kunnen ondernemen. Als gevolg van dit ongeval ging de stroom in de trolley- draden eenigen tijd niet door, zoodat de tramwagens tot stilstand kwamen. Men gaat met oefeningen en proeven geregeld door en zeer zeker valt, vergeleken bij vroeger, vooruitgang op te merken. Den 25sten April werden een paar vluchten uitgevoerd, welke eene bijzondere ver melding waard zijn. In den voormiddag legde Luitenant Nakasawa in de nieuwe Farman-machine op eene hoogte van 700 M. in 40 minuten ongeveer 32 K.M. af. In den namiddag legden de Luitenants Savada en Takeda in dezelfde machine 74 K. M. in bijna eén uur af, waarbij zij zich bewogen tusschen 400 en 700 M. hoog. Toch zullen de Japansche vliegeniers voorloopig niet veel kunnen presteeren, zoolang zij niet beter met motoren weten om te gaan en Japan voor den aanmaak daarvan geheel afhankelijk van het buiten land blijft. Er werd nog niets vernomen omtrent den uitslag van de pogingen, om in Japan zelf motoren te doen vervaardigen. Daarente gen zouden weder 6 motoren in Europa besteld zijn. Een nieuwe Farman-tweedekker kwam tegen het einde van Februari aan, een Nieuport-eendekker in Maart. Het voornemen bestond automobielen aan te schaffen tot het vervoer van gereedschappen tot herstel van vliegtuigen, van reserve-onderdee- len, enz. en daartoe 200000 yen op de begrooting aan te vragen. Evenwel is sedert daaromtrent niets meer vernomen, zoodat men zeer waarschijnlijk uit zuinigheid dit plan heeft laten varen. Het ligt in de bedoeling de geheels luchtvaart afdeeling, thans nog te Nakano, te verplaatsen naar Tokorozawa, waartoe aldaar eenige eenvoudige gebouwen opgericht zullen worden. Den 248ten Februari werden bepalingen betreffende het toekennen van geldelijke vergoedingen bij vliegongevallen vastgesteld. Deze ver goedingen worden ineens uitgekeerd en zijn afhankelijk van den rang. Voorts worden voor het maken van vlieg- of ballontochten daggelden toegekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 81