Ouerzichf can eenige Tijdschriften, 836 Mavors '1913 No. 6. Als aanvangsartikel in deze aflevering valt te vermelden het vervolg van „De ontwikkeling van de militaire luchtvaart in Frankrijk van Januari 1911 tot Mei 1912", een artikel door luitenant Alting von Geusau vertaald uit dc Vierteljarhshefte für Truppenfiihrung. Omtrent het vlieger, in de koloniën volstaat de schrijver met de vermelding, dat de Vierteljahrsbefte ook daarover belangrijke mededee- lingen doen. Deze belangrijke mededeelingen zijn in het oorspronkelijke stuk echter zeer beknopt. Iets over het vliegen in Marokko en plannen tot vliegen elders. De Res. Luit. Kol. J. C. van den Belt maakt een begin met zijn studie „De opleiding in het Japansche Leger". Ka een korte vermelding betreffende de opleiding tot officier, wordt het dienstprogram voor den troep in beschouwing genomen. In het bijzonder wordt daarbij de aandacht gev>stigd op de z.g. hardingsoeleningen.. De Luit. Kol. v.d. Belt haalt daarbij een schrijver aan welke o. a. verklaart„Meermalen „heb ik Compagnieën den geheelen nacht zien doorbrengen in de loop graven met het geweer tusschen de beenen tot de knieën in het water, „het daglicht wachtend om tot den bajonetaanval over te gaan. „En nimmer een klacht, en geen zieken en geen achterblijvers". Wat een ideaal leger moet dat zijn! Intusschen zijn er ook schrijvers, die uit eigen aanschouwing weten, dat de toestanden niet zoo mooi zijn. als men uit bovenstaande regelen wel zou kunnen opmaken. Zoo i.s bekend, dat er bij gehouden zware marschoefeningen een vrij groot aantal manschappen een zonnesteek opliepen, wat niet naliet, bij sommigen antipathie tegen den dienst te doen ontstaan. Wel tracht men dergelijke zaken zooveel mogelijk geheim te houden, maar naarmate het land in ontwikkeling toeneemt zal zulks moeielijker vallen en zal men wel genoodzaakt zijn, om de eischen, die men bij de training van den soldaat aan dezen meent te kunnen stellen, te verminderen. In een paar bladzijden behandelt de Kap. W. E. van Dam van Isselt de kwestie „Scheiding van Vesting- en Veldartillerie". S begint met de verklaring, dat hij als jong officier (van de veld- art.) een voorstander was van de scheiding, maar thans tot de over tuiging is gekomen, dat nie scheiding voor ons land schadelijk en on- noodig zou zijn. Hij geeft daarvoor een 4-tal redenen aan, n. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 82