Tactische oefening op de kaart. [Aug. 1913. noodig den vijand van den marschweg af te dringen, en ligt het dus voor de hand den vijand in Z. O. richting terug te werpen. Het aanvalsterrein, dat de Voorhoede hierbij te doorloopen heeft, biedt althans volgens de kaart wel eenige dekking, in het bijzonder in dien van Waroengkondang over Tjikanjere 1 wordt opgerukt. Yeel gunstiger is het aanvalsveld bij een oprukken uit N. richting langs den rijweg Bab. Qandaria Palasari, waarbij het terrein tot op kor ten afstand van de vijandelijke stellingen goede dekking biedt, doch de Voorhoede zal daartoe een flanktnarsch hebben te verrichten, waar aan ernstige nadeelen zijn verbonden. In de eerste plaats is het ge vaar verre van denkbeeldig, dat eene dergelijke manoeuvre door 's vijands Art. vuur wordt belet, en de Voorhoede alsdan onder de meest ongunstige omstandigheden tot een frontaanval wordt gedwongen. Bovendien zou eens verplaatsing van de Voorhoede naar Bab. Gan- daria op zóódanige wijze, dat deze beweging niet door den vijand met geschutvuur kan worden belet, zeer veel tijd vorderen, waar door dus ook de verdere marsch der brigade niet onbelangrijk zal worden vertraagd. Ten slotte kan door veiligheidsafdeelingen, in on middellijk verband met de Hoofdmacht optredende altijd meer wor den gewaagd dan door eene geheel zelfstandig opereerende afdeeling, aangezien in het ongunstigste geval wellicht nog op steun van de Hoofdmacht zou kunnen worden gerekend, hetgeen dus eene aanspo ring te méér is voor een energiek, krachtig optreden, ook al is zooals in het onderhavige geval—de toestand nog verre van opgehelderd. Aan de hand van deze overwegingen zal de Voorhoede Ct. in de eerste plaats moeten trachten zijn Hoofdtroep den viersprong van rij wegen in Djamboedipa te doen bereiken. Ter vermijding van het ge heel open terrein langs den rijweg tusschen Tjipadang 1 en Djamboe dipa, verdient het aanbeveling, de Inf. van de Hoofdmacht langs het van Tjipadang I naar het N. voerende rijpad naar den rijweg Tegal- lega I Djamboediüa te verplaatsen. Vermoedelijk is dit rijpad van af den Pr. Menteng niet in te zien, doch zelfs al mocht dit voor enke le gedeelten wêl het geval zijn, dan zal op dezen afstand 4 K. M. het aannemen van eene verspreide formatie de kans op ernstige verliezen door Art. vuur aanmerkelijk doen vermideren, vooral wan neer hierbij de Voorhoedeartillerie gereed staat deze beweging der Inf. door haar vuur te beschermen. Wordt deze Art. tijdelijk van de Inf. gescheiden, dan zal eene Art. dekking moeten worden aangewezen. Het is niet gewenscht de Voortroep, die vermoedelijk reeds door den vijand zal zijn waargenomen, op zooveel korter afstand van diens stelling nog flankbewegingen te doen uitvoeren. Een oprukken over de Kgs. Bodjongkoneng 2, Tjipadang 2 en Tjibenda levert bovendien het voordeel op, dat wellicht de aanvalsrichting van den Hoofdtroep langer voor den vijand verborgen zal blijven, en verder, dat de mo gelijkheid wordt geopend, meer gegevens omtrent den vijand te ver zamelen nog vóór de Hoofdtroep tot het gevecht wordt ingezet. Er bestaat geen bezwaar tegen, de mitrailleurs onder de bevelen van 843

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 89