Aug. 1913.] Punt 6 der Gevecktshandleiding voor De compagniescommandant marcheert met zijn ordonnan sen eenige passen voor de middelste sectie en regelt van daal den geheelen marsch zijner compagnie met de hem ter be schikking staande hulpmiddelen, zijnde: kaart, kompas, ver bindingsmanschappen, ordonnansen, fluitsignalen en teekens. Over het gebruik dezer hulpmiddelen nog kort het volgende. Op de kaart wijst de compagniescommandant het marsch- doel aan, vestigt de aandacht op opvallende terreinvoorwer- pen of terreindeelen, noemt de punten of lijnen, waar zoo noodig het verband wordt hersteld en de richting waarin op het kompas wordt gemarcheerd. Vooral aan die eenmaal bepaalde richting moet worden vastgehouden; patrouilles en uit de flank marcheerende afdee- lingen hebben altijd neiging de grillig kronkelende voetpaden te volgen en daardoor af te dwalen. De verbindingsmanschappen, op onderlinge afstanden afhan kelijk van de begroeidheid van het terrein en de dracht van het stemgeluid, brengen de teekens en berichten over; (zie handleiding optischen seindienst 55 en 56); teekens van de onderdeelen naar den C. Ct. zijn waarschuwingen of verzoeken; teekens van den C. Ct. naar de onderdeelen zijn bevelen. Alle manschappen moeten zoo ver worden geoefend dat zij korte mon delinge berichten letterlijk met luiden stem tot op 50 pas kunnen doorgeven, b. v.2 sectiën 3e compagnie oprukken als ondersteuningstroep 2e compagnie; commandant le compagnie zend 10000 patronen gevechtstrein naar 4e compagnie, enz. Ordonnansen worden bij voorkeur alleen gebruikt tot het herstellen van een verlorengegane verbinding of, indien zulks niet van hand tot hand langs den verbindingsketen kan geschieden, tot het overbrengen van schriftelijke bevelen of berichten. De C. Ct. moet bezitten een signaalfluit van bijzonderen, opvallenden klank; op het hooren van dezen klank kijken de verbindingsmanschappen en waar mogelijk ook de seetie- ct. naar den C. Ct. Zeer nuttig zijn de kleine seinvlaggen oranje, rood, wit en 762

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 8