Begrooting Dan D. Indië Door het dienstjaar 1914 Indisch ontiDerp, 848 Afdeelingsgewijze toelichtingen. IX. Oorlog. De uitgayen van Oorlog - met inbegrip van militaire pensioenen en gagementen, doch uitgezonderd persioenen van het burgerperso neel en de daartegenover staande ontvangsten kunnen blijken uit het volgende overzicht. Als civiele uitgaven zijn te beschouwen het meerendeel der uit gaven voor den topografischen dienst, de kosten van het escadron lijfwachten-cavalerie, de uitgaven voor de afzonderlijke inlandsche korpsen, niet tot het leger behoorende, t. w. het legioen van Mang- koe Negoro en de korpsen barisan, zoomede de kosten verbonden aan de exploitatie der ijsfabriek te Koeta Radja en de stoomtramwegen in Atjeh. Tegenover deze uitgaven staan als ontvangst de opbrengst van den verkoop van kaarten bij den topografischen dienst en de ontvangsten bij de stoomtramwegen in Atjeh, de ijsfabriek te Koeta Radja, zoomede de verstrekking van water tegen betaling uit de gouvernementswaterlei dingen. De overige ontvangsten in hoofdzaak terugbetalingen van voor schotten en van hospitaalkosten, zoomede de opbrengst van verkochte goederen staan tegenover de militaire uitgaven. De buitengewone uitgaven zijn die voor aanleg van de Atjeh-tram. Zooals uit het overzicht blijkt, zijn de militaire uitgaven 1 624 328 hooger en de civiele ƒ218 339. De hoogere raming der militaire uitgaven betreft de volgende posten meerdere aanschaffing van magazijnsgoederen enz. 208 000 meerdere uitgaven voor geniewerken, buiten kampements- bouw en defensie266 000 hoogere raming van den post voor tijdelijke uitbreiding der legerformatie140 000 reorganisatie van den hospitaaldienst263 000 maatregelen ter verbetering van de geldelijke positie der militairen beneden den rang van onderofficier 184 000 uitbreiding van het wapen der cavalerie63 000 verdere doorvoering der reorganisatie van den transporttrein 57 000 hoogere raming van den post levensmiddelen, kleeding en tran sportmiddelen 296 000 meerdere uitgaven voor militaire pensioenen 185000

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 94