Begrooting N. I. dienstjaar 1914. Ind. ontw. [Aug. 1913. ting uitgetrokken fondsen, waarbij o. m. is gerekend op het bouwen van nieuwe en verbetering van bestaande logies voor gehuwde onder officieren en minderen Is het beoogde doel ten aanzien van de onderoffcieren geheel of nage noeg geheel bereikt, dan zal ook aan Europeesche en Inlandsehe Chris ten-korporaals en andere minderen geen vergunning tot het hebben van eene concubine in de kampementen meer worden verleend. Ook dat zal gepaard moeten gaan met eene zoo groot mogelijke uitbreiding van de gelegenheid tot huwen en tot den bijbouw van logies voor gehuwde Europeesche mindere militairen, terwijl thans nog wordt overwogen op welke wijze in afzonderlijke legering van gehuw de Christen mindere militaireu van niet-Europeeschen landaard t. z. t. zal kunnen worden voorzien. Als gevolg van den onderwerpelijken maatregel wordt bij de Euro peesche mindere militairen eene toename van het aantal gehuwden met ongeveer 650 verwacht. De kosten voor logies per gehuwde kunnen niet lager worden gesteld dan f 800.—, zoodat hiervoor zal moeten worden gerekend op een uitgawe van rond f 520 000.— Het aantal jaren, waarover dit bedrag zal zijn te verdeelen, zal eerst zijn vast te stellen, zoodra de maatregel voor deze categorie van mi litairen in werking treedt. Ten einde het huwelijk onder de Europeesche militairen zoo veel mogelijk te bevorderen, wordt het noodig geacht aan de gehuwden van dien landaard één ration vivres meer toe te kennen, hetgeen zal neerkomen op een vermeerdering van de jaarlijksche uitgaven, aanvan gende met een bedrag van rond f 100.000.en opklimmende tot rond f 230 000.— Onderafdeeling 294b. Sedert geruimen tijd heeft het wapen der genie met een zeer groot incompleet aan officieren te kampen, ter wijl gevaar bestaat dat het bestaande verloop nog belangrijk zal stij gen als gevolg van de steeds toenemende aanbiedingen van goed be taalde particuliere en gemeentebetrekkingen van technischen aard, voor de vervulling waarvan de genieofficieren zeer gewilde krachten zijn. De urgentie om de financieele positie dezer officieren te verbeteren, doet zich dan ook hoe langer hoe meer gevoelen. In het belang van de aanvulling van het korps genieofficieren is gelijkstelling van de traktementen van de kapiteins, majoors en luitenantkolonels der genie met die van hunne ranggenooten der intendance dringend noodzakelijk. Aan dezen maatregel is eene verhooging der jaarlijksche uitgaven verbonden van gemiddeld f 10.050. Onderafdeeling 294c. Eeeds sedert jaren kan in de aanvulling van het korps opzichters der genie niet naar behooren worden voor zien. De noodzakelijkheid om in dezen toestand verbetering te bren gen dringt thans te meer, nu de vraag naar bouwkundigen voor (1) Het onderhoud van dit logies kan worden bestreden uit de voor het gewoon onderhoud toegestane fondsen, 851

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 97