Aug. 1913.] Begjrooting N. 1. dienstjaar 1914. Ind. ontw. goed gesalarieerde particuliere betrekkingen in den laatsten tijd sterk is toegenomen en nog steeds toeneemt, terwijl voorts de in 1912 tot stand gekomen positie-verbetering van de architecten en opzichters bij den waterstaat en 's Lands burgerlijke openbare wer ken (Indisch Staatsblad 1912 no. 247) uiteraard een ongunstigen invloed op de aanvulling van het korps opzichters van de genie zal oefenen. Werd destijds gemeend, dat eene geregelde aanvulling gewaar borgd zou zijn door de instelling der betrekking van militair architect (vgl. bladz. 19 van de Memorie van Toelichting op de Indische be grooting voor 1904), gebleken is, dat deze maatregel niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, voornamelijk omdat de militaire architecten zoowel in het leger als in de burgermaatschappij beschouwd worden als onderofficieren en daardoor in den regel maatschappelijk worden achtergesteld bij verscheidene categorieën van burgerlijke ambtenaren en particulieren, voor welke zij in ontwikkeling en beschaving zeker niet onderdoen. Meer resultaat wordt dan ook verwacht van de oprichting van een korps architecten en opzichters burgerlijke ambtenaren, benevens, ter aanvulling daarvan met practische goed onderlegde krachten, van een korps militaire onderopzichters. De eischen van benoembaarheid en de financieele positie van het personeel van beide korpsen zullen op nagenoeg overeenkomstigen voet zijn te regelen als ten aanzien van de architecten, opzichters en onder opzichters van den waterstaat is geschied (Indisch Staatsblad 1912 nos. 246 en 247). Aan de architecten zal zijn toe te kennen een aanvangstraktement van f 450 's maands, met twee driejaarljjksche verhoogingen elk van f 75 's maands, aan de opzichters een aanvangsbezoldiging van f 225 's maands, met vijf driejaarlijksche verhoogingen elk van f 35 's maands, terwijl voorts het traktement der militaire onderopzichters, die den rang zullen hebben van adjudant-onderofficier, ware te stellen op f 150 's maands. Aangezien de rang van militaire opzichters komt te vervallen, kun nen de magazijnmeesters der 4e klasse van de genie daarmede niet langer worden gelijk gesteld, zoodat hunne financieele positie mede nadere regeling vereischt. Voorgesteld wordt aan dezen, die thans eene bezoldiging genieten van f100, f150 of f200 's maands, al naar gelang zij den rang van militair opzichter der 3e, 2e of le klasse hebben, toe te kennen een aanvangstraktement van f 100 's maands met vier tweejaarlijksche verhoogingen, elke van f 25 's maands. Aan de voorgestelde maatregelen is eene vermeerdering der jaar- lijksche uitgaven verbonden met f 4410. Onder af deeling 29 id. In verband met het belangrijk tekort aan Europeesche soldaten-ziekenverpleger en in het belang van eene betere regeling en voorbereiding van het zieken- en gewondentransport op 852

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 98