I (Iïededeslingen betreffende het ned,-3ndi5ehe heger, 5et sneluuurberggeschut. 963 Aangezien voor het Indisch Leger een bergkanon wordt gewenscht, dat aan voldoende beweegbaarheid een zoo groot mogelijk vermogen paart, werden de proeven aangevangen met de beide zware kanonnen van de firma's Krupp en Lhrhardt (zie Indisch Militair Tijdschrift 1911, Aflevering 12 en 1912, Aflevering 8). Aan de uit artillerieofficieren samengestelde beproevingscommissie werd een officier van den Generalen Staf toegevoegd, ten einde met haar samen te werken bij het behandelen van vraagstukken van tacti- schen aard. Het is gebleken, dat geen van de beide kanonnen van groot ver mogen voor invoering in aanmerking kan komen beide kanonnen bezit ten een onvoldoende schietstabiliteit, terwijl het Krupp sche kanon van 7.5 c.M. L 20 bovendien onvoldoende beweegbaar is bij getrokken vervoer. Verder hebben de proeven evenwel aaugetoond, dat uit een oogpunt van mobiliteit geen bezwaren bestaan tegen het aannemen van een kanon van groot vermogen en tevens dat, wat betreft beweegbaarheid en stabiliteit, het door de firma's uitgezonden lichtere materiëel niet veel hooger staat. Dat bij gereden vervoer het Krupp'sche zware kanon niet bleek te voldoen, was grootendeels een gevolg van een constructie, waarbij niet voldoende rekening was gehouden met de Indische practijk. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat bedoeld bezwaar thans, beschikkende over de bij de proeven verkregen gegevens, zal kunnen worden weg genomen. Bij het gedragen vervoer hebben beide zware kanonnen goed voldaan; bij gebruik van 6 grooto en 2 kleine paarden per stuk kunnen, blijkens de opgedane ervaring, zelfs eeriigszins zwaardere gewichten en grootere lengten voor de lasten worden toegestaan dan in de oorspronkelijke eischen waren aangegeven. De schietstabiliteit van beide vuurmonden was onvoldoende, herhaal delijk kwam het voor, dat reeds na enkele schoten de vuurmond zoover op zijde was gesprongen, dat de schop moest worden verplaatst om weder op het oorspronkelijk doel te kunneu richten. Ook kwam het bij beide vuurmonden voor, dat de schop, reeds na een gering aantal schoten, zich geheel uit den grond werkte. De proeven hebben echter—ook volgens het oordeel van de vertegen woordigers der beide firma's geleerd, dat het mogelijk zal zijn een kanon ie vervaardigen van 7.5 c.M. kaliber, dat een projectiel van 6.5 K.G. 1) Verstrekt door het D. v. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 109