Tacnschc Oefeningen op de knorf. Oplossing uan oefening Ilo. 14. Bij het vervullen van eene opdracht als in deze oefening opgeno men, staat de Ct. steeds voor de moeilijke vraag, hoe het aan zijne zorgen toevertrouwde baanvak over de geheele lengte afdoende te beschermen, zonder de te zijner beschikking gestelde troepenmacht volkomen te versnipperen. Eenerzijds toch heeft hij rekening te hou den met de omstandigheid, dat eene zwakke vijandelijke patrouille, die er in slaagt, de spoorbaan op een enkel punt te beschadigen, het vervoer wellicht voor geruimen tijd onmogelijk kan maken van den anderen kant, heeft hij er voor te zorgen, dat steeds eene voldoend sterke macht besehikbaar is, om den vijand, die op één punt krachtig door dringt, het hoofd te bieden. Aan de hand van deze overwegingen zal de Det. Cf. er toe be sluiten, van zijne macht een gedeelte liefst zoo klein mogelijk af te zonderen voor directe dekking van de baan, terwijl de overige troe pen op grooter afstand hiervan verwijderd door het innemen van een ijle voorpostenlinie, waarachter eene zoo sterk mogelijk algemeene reserve, den vijand van de baan verwijderd moeten houden, ver ge noeg om hem te beletten, beschadigingen hieraan toe te brengen of door zijn vuur het verkeer daarlangs te bemoeilijken. Ten einde met een zoo gering mogelijk aantal troepen voor de directe dekking te kunnen volstaan, is het noodig dat in het bijzon der deze troepen op uitgebreide schaal van dekkingsmiddelen gebruik maken om het passief weerstandsvermogen op te voeren. Door het aanleggen van kleine werkjes (blokhuizen) in de onmiddellijke na bijheid der belangrijkste en moeilijkst te herstellen kunstwerken, waarin afdeelingen ter sterkte van Yt k Y. sectie als bezetting worden gelegerd, zal het mogelijk zijn, althans over dag, vijandelijke patrouilles op een afstand te houden, en aan sterkere afdeelingen zóó lang weerstand te bieden, tot de eigen reserve kan ingrijpen. Grintschermen en gewapend draad kunnen hierbij eene belangrijke rol spelen. "Voor wat de directe dekking betreft, is het weinig vruchtbaar verder in details te treden, aangezien zulks bij eene behandeling op de kaart van 1.50000 toch bezwaarlijk tot zijn recht kan komen. Alleen kan hier worden opgemerkt, dat eene uitgebreide toepassing van electrische of optische gemeenschapsmiddelen onmisbaar is, terwijl bovendien gedurende de duisternis voortdurend langs het te bewaken baanvak moet worden gepatrouilleerd. 965

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 111