Sept. 19-31]. De gevechten bij Sandepu. De meest voor de hand liggende bedenkingen, die tegen deze dispositie ingebracht kunnen worden, zijn zeker wel dat zij veel te lang is en dat getracht is alles in onderdeelen te regelen. Verder wordt eerst den Commandanten vrijheid gelaten de onderlinge ondersteuning en samenwerking te regelen, doch eenige regels verder worden deze weder door den Opperbe velhebber vastgesteld. Koeropatkin durft blijkbaar zijne onderbevelhebbers niet vrij te laten. Hoe geheel anders was dit bij de Japansche Legers. Daar hield de Opperbevelhebber met zijne Legercom mandanten van te voren eene bespreking om deze op de hoogte te stellen van de bedoeling der operatiën en liet hen daarna geheel vrij. Behalve dat deze handelwijze het initia tief bevorderde, werd daardoor tevens verkregen, dat de bevelen kort konden zijn. 1) Verder kan tegen de dispositie aangevoerd worden, dat de handelingen van hei. ééne Leger afhankelijk gesteld worden van het succes bij een der anderen, waaruit noodzakelijk een achtereenvolgens inzetten der krachten ontstaat, terwijl juist door een gelijktijdig algemeen offensief den Japanners geen gelegenheid zou gelaten zijn troepenverschuivingen uit te voeren. Bovendien zouden de 3 Legers door een gelijktijdig voorwaarts gaan elkaar de taak verlicht hebben. Nu zien we van het groot opgezet offensief niets komen, omdat het lie Leger—waarop gewacht moest worden uitblijft. Deze uitgebreide dispositie was Koeropatkin blijkbaar nog niet genoeg, want voor ieder Leger geeft hij bovendien nog gedetailleerde aanwijzingen. In punt 1 dezer aanwijzingen begaat hij weder dezelfde fout door nu pertinent voor te schrijven, dat de aanvallen achtereenvolgens zullen moeten geschieden. Het in punt 2 voorgeschrevene, dat de aanval moet geschieden door de daar toe te voren bestemde troepen, is eigenaardigdat de overige troepen hunne opstellingen niet mochten verlaten, maar alleen S6Ö 1). Bijlage 2. en 3.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 12