[Sept. 1918. den aanval met vuur ondersteunen, is echter niet overeen te brengen met de beslist offensieve opdracht van het He Leger. Eveneens is dit het geval met het voorgeschrevene in punt 8, terwijl dit bovendien een ingrijpen is in de bevoegd heden van den Commandant van het lie Leger, eveDals het voorschrift betreffende de opstelling van de reserve in punt 4. i). Hoewel het aanvalsplan van den opperbevelhebber, zegt „Freiherr Yon Tettau 2), in strijd was met de algemeen gel dende strategische beginselen, moet toch niet alle schuld „alleen op Koeropatkin geworpen worden. Grippenberg be schikte toch over een Leger van 100000 man, waarmede „hij door een energiek optreden gemakkelijk tot aan de „Schaho had kunnen doordringen." Grippenberg ging echter volgens dezelfde beginselen als Koeropatkin te werk. Wellicht voelde hij zich door de ver strekte bevelen en aanwijzingen gebonden. Had hij daarentegen dooreen energiek en krachtig offensief succes verkregen, wel licht had hij dan Koeropatkin met het Ille en Ie Leger me- degesleept, waardoor dan een geheel andere toestand geschapen had kunnen worden 3). Maarschalk Oyama getuigt zelf dat het voorwaarts gaan der Russen hoe langzaam dit nu ook plaats had bij de Japanners een kritieken toestand in het leven riep. Alvorens tot de beschrijving der uitvoering van de dispo sitie over te gaan, zullen we eerst vermelden de 867 1). Na eenige opmerkingen over deze aanwijzingen zegt de D. vert, van liet Rus?. Gen. St. werklm übrigen zeugen diese Instruktionen von der unermiidlichen Tatigkeit Kuropatkins, wobei man nur bedauern kann, dasz sie sieh so zersplitterte und nicht auf die Erringung eines höheren Zieles gerichtet war. 2) Achtzehn Monate mit Russlands Heeren in der Mandschurei. Band II pag 244. 3) Wellicht was ook van invloed op de handelwijze van Grippenberg dat er tusschen hem en Koeropatkin een ernstig verschil van meening omtrent de wijze van uitvoering van het offensief bestond. (Zie Russ. Gen. St. werk III 2e deel bl. 58 e. v).

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 13