De gevechten bij Sandepu. [Sept. 1913. hebbers zich ophouden, welke laatste omissie, zooals we zullen zien, ernstige nadeelen na zich sleept. D. Uitvoering. 25 Januari. In den nacht van 24/25 Januari begon het le Siberische Korps ingevolge het bevel voor het 11e Leger de offensieve beweging. Daartoe marcheerde het op in 2 Colonnes van Tsöyuto en Houmahulintsy en maakte zich tegen het aan breken van den dag zonder ernstigen tegenstand meester van de dorpen Huanlotaitsy en Toetaitsy. Onder dekking van de tot aan de rivier aangetrokken artillerie, ging het korps over het ijs van de Hoenho tot den aanval over op de dorpen Toupao en Hokoetai, welk laatste volgens Japansche opgaven slechts door 4 eskadrons en 1 compagnie infanterie bezet was. Hier werd een hardnekkigen tegenstand geboden zoodat 't het le Sib. Korps eerst met het intreden der duis ternis gelukte zich van deze dorpen meester te maken. Bij Hokoetai moesten de Japanners met de bajonet verdreven worden. De Japansche berichten vermelden hieromtrent: „Eene zwakke Japansche afdeeling, die dezen dag Hokoetai „reeds bezet had, werd door den ongeveer eene divisie „sterken tegenstander ingesloten en kon zich slechts onder „bescherming van den nacht en na hardnekkigen strijd „op Gutschentsy terugtrekken. J) Het Liaoho-detachement onder Generaal Kossagowski, dat ingevolge punt 6 van het bevel in zijne opstelling ten Zuiden van Sifantai moest blijven, teneinde den rug van het Ie Sib. en YlIIe Korps te dekken, week daarvan af en rukte met zijn voorhoeden vooruit tot aan de Hoenho en bezette den 25en 's avonds de dorpen Mamykay en Tschitaitsy. Hoewel hij 't daardoor aan de cavalerie van Mischtschenko mogelijk 873 1) M. W. 1906 No 82 t. M. T. 1913. 59.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 19