Sept. 1913.] De gevechten bij Sandepc. maakte de Hoenho te passeeren en daarna in den rug van den verdediger te komen, kreeg hij voor deze afwijking ech ter eene bemerking van den Opperbevelhebber. J) De generaal Kossagowski nam hier o. i. zeer terecht het initiatief om voorwaarts te rukken, want daardoor werd de Japansche linkervleugel met omvatting gedreigd. Niet te verde digen is echter, dat dit detachement—-zooals we later zullen zien—gedurende het verdere verloop absoluut werkeloos bleef. Bij de 14e Divisie blijkt al dadelijk het verkeerde om de beweging van het eene onderdeel afhankelijk te stellen van een ander. Volgens punt 2 van het bevel, moest de 14e Di visie van uit Tschantan aanvallen, maar mocht niet begin nen vóórdat Hokoetai door het 1 e Sib. Korps zou genomen zijn bovendien mocht de linkervleugel van de Divisie niet eerder den N. W. hoek van Sandepu aanvallen, voordat de rechter vleugel het front naar het Noorden zou ingenomen hebben. Daar echter het le Sib. korps, zooals wij zagen, eerst tegen den avond in het bezit van Hokoetai kwam, ging ook de 14e Divisie niet eerder tot den aanval over, terwijl toch door een gelijktijdig oprukken de taak van het le Sib. korps belangrijk verlicht zou zijn geworden. Het weinig energieke voorwaartsgaan kan voor een deel geweten worden aan het bevel, dat te veel gekunstelde ver onderstellingen op den voorgrond stelde. De 15e Divisie en het Xe Legerkorps, die op den linker- Hoenho-oever stonden, namen ingevolge punt 3 en 4 van het bevel de door de Japanners bezette dorpen zwak onder Artil lerie-vuur- 's Avonds werden door de voorposten van de 15e Divisie het dorp Peitaitsy en door die van het Xe korps Huandi en Tschintschan toen bezet, welke dorpen door de Japanners verlaten waren. De Reservehet Gecombineerd Scherpschutterskorps—bleef den geheelen dag werkeloos. In afwijking van het bepaalde in punt 4 der gedetailleerde aanwijzingen echter stelde Ge neraal Grippenberg de 2e en óe Scherpschutters brigade ten 874 1) Russ. Gen- St, werk 111 2e deel bl. 127 en 247.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 20