Sept. 1913]. De gevechten bij Sandepu. Reeds bij het aanbreken van den dag werd door de Russische Artillerie langs het geheele front het vuur krachtig geopend. Hoewel dit den indruk maakte alsof nu tot een energiek offensief overgegaan zou worden, was dit toch niet het geval, wat reed3 dadelijk blijkt uit de gedurende den nacht gegeven dispositie: le. Het VUIe korps zal Sandepu aanvallen en na dit dorp bezet te hebben met eene divisie (de 15e) tegen Labatai en Hanschantai oprukken. 2e. Het Ie Sib. korps zal na cle inname van Sandepu door het VUIe korps naar Tatai en Gaodaschentun oprukken en de rechterflank van liet VLIIe korps dekken. 3e. Het Xe Korps zal na zorgvuldige voorbereiding door Artillerie Likiatun aanvallen. 4e. Het gecombineerde Scherpschutterskorps moet bij Da- wanganpu en Tschantan blijven. 5e. De Cavalerie van Mischtscbenko en het Liaoho-deta- chement moeten als voorheen rug en rechterflank van de aanvallende troepen dekken. Beschouwen we dit bevel nader dan zou men zeggen, dat offensief opgetreden zou worden door het VUIe en ook door het Xe Legerkorps. Van een krachtig en gelijktijdig offensief kan men echter ook hier weder niet spreken, daar het le Sib. korps weer moet wachten op een succes door het VUIe korps te behalen. In het verdere verloop zullen we echter zien, dat ook de offensieve bewegingen van de in punt 1 en 3 genoemde korpsen niet uitgevoerd werden en wel op bevel van den Opper-bevelhebber. Gaan we daartoe de opvolgende gebeurtenissen na In den morgen van den 26en ontwikkelt zich de 14e Divisie in de lijn Wantsiawopo-Malandian, om vervolgens tegen San- 876 1) Naar aanleiding hiervan kreeg Grippenberg van den Opperbevelhebber terechtwijzingen. Zie Russ- Gen. St. werk III 2e deel bl. 126. De D. Vert. zegt naar aanleiding daarvan „Diese Weisung des Generals K'uropatkin bildet den Höhepunkt, was die „Beschrankung der Unterführer in ihrer Initiative und die Eingriffe in „ihre Befehlsbefugnisse betrift."

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 22