Sept. 1918.] De gevechten bij Sandepu. daarna den aanval op Sandepu van de 14e Divisie en andere troepen, naar het zuiden te dekken. Als reserve werd de 9e O. S. S. Divisie bij Hokoetai opgesteld, waarvan 1 bataljon gedetacheerd werd naar Toupao. Gedurende den opmarsch der bovenbedoelde 2e brigade, berichtte de Cavalerie van het le korps, dat uit Z. en Z. O. richting sterke Japansche afdeelingen met artillerie opmarcheer den tegen de lijn Paotsao, Hokoetai en Toupao. Hoewel Stackelberg op dit bericht zich eerst tot het defensief wilde bepalen, besloot hij daarna toch door het inzetten van de 96 O. S. S. Divisie offensief op te treden, om zoodoende in het bezit te komen van Sumapu. Dit dorp was namelijk van veel gewicht voor de verdediging van Hokoetai in verband met een ten Z. van Hokoetai van Oost naar West loopende lagen heu velrug. Aan den anderen kant van dezen rug ligt Sumapu, van waaruit de verdediging van Hokoetai belangrijk bemoeilijkt kan worden, terwijl het in handen der Russen als vooruitgescho ven post kon benut worden. Deze handelwijze week af van de door Koeropatkin gegeven aanwijzingen; waarom deze dan ook onmiddellijk daarover aan Stackelberg zijn ongenoegen te kennen gaf en ook Grip- penberg dienaangaande onderhield. Beide partijen zagen echter het voordeel van Sumapu in, zoodat daar hevig gevochten werd; de strijd was 's avonds echter nog niet beslist en bleven de tegenstanders gedurende den nacht in de ingenomen stellingen. Ondertusschen was de 14e Divisie uit de lijn Wantsiawopu Malandian langzaam ontwikkeld en ten 1 uur n.m. ging zij ten aanval voorwaarts, zij werd echter spoedig door het vuur van de Japanners tot staan gebracht. De 15e Infanterie Divisie had voor dezen dag bevel gekregen van uit het Noorden den aanval door Artillerie-vuur te on dersteunen. Door den mist misleid, werd niet Sandepu, doch een daarvoor gelegen dorp onder vuur genomen, waar door de aanval van de 14e Divisie dus niet gesteund werd. 878 1) Oi'gan 1906—4es Heft bl. 315.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 24