De gevechten bij Sandepu. [Sept. 1913. We zien dus hier ook weer—evenals bij het geheele He Le ger—bij het VUIe korps een gedeeltelijk gebruiken van de beschikbaar gestelde troepen. Het Xe Legerkorps had gedurende den geheelen morgen de voorliggende dorpen—in 't bijzonder Likiatun—onder vuur genomen en maakte zich tegen den middag gereed om tot den aanval over te gaan, toen het directe bevel van Koero- patkin kwam, om niet aan te vallen, vóórdat Sandepu door het VUIe Korps zou genomen zijn. Eerstens greep Koero- patkin hier weder in de bevoegdheid van zijn onderbevel hebber in en ten tweede is 't niet duidelijk, waarom de op dracht van het Xe Korps hem te gewaagd voorkwam, wan neer Sandepu nog niet genomen waszooals hij als toelich ting bij het vorengenoemde bevel voegde. (Russ. Gen. Staf- werk III 2e deel bl. 149). Tengevolge van dit bevel bleef het Xe Korps werkeloos, waardoor de Japanners gelegenheid kregen troepen langs het front van Yandiawan naar Sandepu te verplaatsen (2 batal jons met eenige machine-geweren). Waarschijnlijk werden deze troepen verkregen door ont ruiming van de dorpen Holiantai en Futsatschuantsy, die daarop door deelen van het Xe Korps (9e divisie) bezet werden. Hoewel de aanval van de 14e Divisie door het vuur uit Sandepu en Litsiawopu eerst tot staan was gebracht, gelukte het haar verder op den middag toch onder zware verliezen naderbij te komen. Zij was toen zoodanig in gevecht gewik keld, dat het bevel van den Commandant van het VUIe Korps om 3 uur n.m. „om den aanval te staken en eene verdedigende stelling in te nemen" omdat in het Z. O. de opmarsch van sterke Japansche Afdeelingen bemerkt werd niet uitgevoerd kon worden, daar het niet mogelijk was zich los te wikkelen. Waarom de Commandant van het VUIe Korps dit bevel geeft, is niet duidelijk. Het VUIe Korps versterkt met 3 bri gades lag in een halven cirkel om het slechts zwak bezette Sandepu; door krachtig aan te vallen had hij Sandepu kunnen nemen, voordat de Japanners aldaar versterking had- 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 25