Sept. 1913.] De gevechten bij Sandepu. den gekregen. We zien hier dus weder de telkens terug- keerende fout, dat de Russen bij iedere nadering van Ja- pansche troepen tot het defensief vervallen en zich daardoor de vrijheid van handelen laten ontnemen. Zooals boven vermeld, werd het bevel door de 14e Div. echter niet uitgevoerd; integendeel, om 5 uur n. m. ging zij tot den aanval over en drong den Westrand van Sandepu binnen. Daar stiet zij echter op zoo'n hardnekkigen tegen stand, dat het haar eerst na versterking met het 18e Regt. van de 5e Scherpschuttersbrigade gelukte, het dorp te bezet ten. De 14e Divisie volgde den vijand op den voet, maar werd spoedig weder door krachtig vuur ontvangen; zooals later bleek was niet Sandepu genomen, doch een voorliggend dorpje Baotaitsy.1) Van uit het werkelijke Sandepu werden de Russen door krachtig vuur van de Japanners tot staan gebracht. Aan het Russische Hoofdkwartier werd echter, voordat de vergissing ontdekt was, gemeld dat Sandepu genomen was. Zoo stonden dan de door den aanval zeer vermoeide troe pen nu eerst voor het oorspronkelijke aanvalsdoel. Van een opnieuw tot den aanval voorwaartsgaan kon, daar elke leiding ontbrak, niet gedacht worden. Ondertusschen was 't bo vendien duister geworden. Bij dezen stand van zaken beslo ten de regiments-commandanten (hoogere aanvoerders waren niet aanwezig) 2) het dorp maar weder prijs te geven en het gedurende den nacht te ontruimen. Dit werd onder begun stiging van de duisternis uitgevoerd en keerden de troepen terug in de 's morgens ingenomen stellingen. Von Tettau zegt omtrent dezen toestand: s) „Van de hoogere bevelhebbers was niemand ter plaatse „aanwezig en ze in den nacht te gaan zoeken was onmogelijk! 880 1) Komt niet op de kaart voor. 2) Volgens het Russ. Gen. St. werk III 2e deel bl. 144 was 't de Ct der 14e Div., die dit besluit nam. 3) Achtzelïn Monate II bl. 252.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 26