De gevechten bij Sandepu [Sept. 1913. In zijn werk „Sandepu" deelt de Overste van den Gene- ralen staf Nowizki dienaangaande het volgende mede: „Op den 26en en nog meer gedurende de volgende da- „gen ontbrak elke gevechtsleiding. Waar Grippenberg „zich ophield (Tschantan) was niet bekend gemaakt; de „Commandanten van het VUIe korps en van de 14e Di- visie 1) kon men menigmaal niet vinden! 2) Commentaar is hier verder overbodig. Het Liao-ho-detachement, dat eerst zoo energiek voorwaarts gemarcheerd was en met zijne voorhoede Mamykai en Tschi- taitsy bezet had, bleef nu echter geheel werkeloos. Daar het maar plus minus 8 K. M. Zuidelijk van het Ie Sib. korps stond, had het zeer goed daarmede kunnen samenwerken, en door een oprukken in N. O. richting had het zeer zeker er toe bijge dragen om den Japanschen aanval tot staan te brengen en had daardoor dan de taak van het Ie Sib. korps belangrijk verlicht. Niet onmogelijk is 't, dat de ontvangen terechtwijzing voor het op den 25en genomen initiatief hieraan schuld is. Boven dien werd er telkens door Koeropatkin op gewezen, dat het Liaoho-det. tot taak had het terrein tusschen Liaoho en Hunho te observeeren. De Cavalerie van Mischtschenko, die dezelfde opdracht had als het Liaoho-detachement (zie punt 5), handelde daaren tegen energieker. Deze ging in N. O. richting vooruit en ver dreef de Japansche voorposten, die slechts uit cavalerie en zwakke infanterie-afdeelingen bestonden. Tegen den middag bezette zij de dorpen Tunhopu, Siuerpu en Niuge en nam van daaruit met hare batterijen de tegen Sumapu oprukkende Ja pansche afdeelingen onder vuur. Ware zij hier ondersteund geworden door het (8 bataljons, 21 sotnien en 20 stukken sterke) Liaho-detachement, dan was hier zeker een succes verkregen, dat het le Sib. korps in staat gesteld zou hebben zich meester te maken van het begeerde Sumapu. De Cavalerie overnachtte in den omtrek van Siuerpu. 881 1) Zie noot 2 op voorgaande blad. 2) Zie bl. 872 en 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 27