Sept. 1913.] De gevechten bij Sandepu. Resumeerende zien we dus, dat ook op den tweeden dag geen noemenswaardig succes werd verkregen. Nog waren echter 2| Legerkorps niet in gevecht gebracht en hadden ook de beide andere Legers (Ille en Ie) niets gedaan om de aan dacht van den vijand af te leiden, waardoor dezen gelegenheid werd gegeven zijn linkervleugel belangrijk te versterken. Omtrent de gebeurtenissen op den 25en en 26en wordt aan het Japansche Hoofdkwartier (alwaar dit bericht den 27en Januari n. m. aankomt) gemeld 1) „Sedert den 25en Januari begint de tegenstander van de „rechter Hoenho-oever met omvangrijke bewegingen. De min stens 2) een legerkorps sterke vijand marcheert uit den om trek van Tschantan in de richting Hokoetai en Sandepu. „Ons Leger ging daarom den 26en Januari tot het offensief „over. Een in de nabijheid van Sandepu staande afdeeling „wierp den ongeveer eene divisie sterken tegenstander bij „Lintiaokau terug; eene andere bevindt zich sedert den 26en „Januari met den bij Hokoetai minsten een divisie sterken „vijand in gevecht". Teekenend in dit bericht is, dat de Japanners tot den aanval overgaan omdat de Russen dit doen, om zich zoodoende de vrijheid van handelen te verzekeren. Wij zagen reeds dat de Japansche voorwaartsche beweging oorzaak was van het bevel van den Commandant van het VUIe Legerkorps om eene verdedigende stelling in te nemen. Dat ook Koeropatkin die mogelijkheid voorzien had, moge blijken uit het in de dispositie gegeven voorschrift: „Tijdens de operatiën van onze Legers moet men steeds „gereed zijn aan een vijandelijken aanval het hoofd te kunnen „bieden". 27 Januari. Naar aanleiding van het bericht dat Sandepu genomen was, besloot Grippenberg den 27en een rustdag te houden. Hoe hij 882 1) 31. w. 1906 No. 82. 2) VUIe Legerkorps (14e en 15e Divisie).

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 28