De gevechten bij Sandepü. [Sept. 1913. kon besluiten een in gevecht zijnden troep een rustdag te geven, is niet duidelijk, want daardoor verschafte hij den Japanners gelegenheid troepen aan te trekken en bovendien lag het toch in de bedoeling der dispositie om verder voort te rukken. De beweging van het He Leger moest toch de algemeene opmarsch inleiden. Dit voornemen van Grippenberg leidde echter niet tot nadeelige gevolgen, omdat spoedig bekend werd, dat niet Sandepu, doch een voorliggend dorp genomen was; waarvan het gevolg was, dat dadelijk bevel werd gegeven om den aanval voort te zetten. Daardoor was 't reeds vrij laat geworden, wat in verband met de korte dagen een nadeel was. Daar het Grippenberg bovendien niet raadzaam voor kwam de 14e Divisie wegens vermoeidheid wederom voor den aanval te bestemmen, beval hij dat deze zou gedaan worden door het Gecombineerde Scherpschutters korps. De 14e Divisie ging terug naar Tschantan als reserve. Daar het Gecomb. Scherpschutterskorps voor dezen aanval slechts kon beschikken over de le en 5e Scherpschutters brigade—te zamen 16 bataljons en 48 stukken—werden er aan toegevoegd: de 2e brigade van de 15e Inf. Divisie en de le brigade van het le Sib. korps (le brigade van de le Oost Siberische Scherpschutters Divisie onder Overste Losch 1). 't "Werd echter middag voordat de Commandant van het Gecomb. Scherpsch. korps zijne maatregelen getroffen had daardoor werd het in verband met het vroeg invallen der duisternis onmogelijk nog dienzelfden dag den aanval uit te voeren't was slechts mogelijk de troepen de volgende stel lingen, die zij ook gedurende den nacht bezet hielden, te doen innemen: de le en 5e Scherpsch. brigades ontwikkelden zich in de lijn Wantsiawopu—Malandian de 2e brigade van de 15e Divisie bij Tschantsuan en de brigade Losch bij Malandian. Toen deze stellingen ingenomen waren, had de 5e Scherpsch. brigade een aanval van de Japanners af te weren. Dit ge lukte haar, doch 't was haar onmogelijk zelf tot den aanval 883 1) 6 bataljons en 32 stukken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 29