Sept. 1913.] De gevechten bij Sandepu. over te gaan. Verder verliep de nacht rustig. Den volgen den morgen werd door de 15e Divisie één regiment gezonden naar Tschantschoeantsy om de verbinding met de le en 5e Scherpschutters-brigade te onderhouden. Om Sandepu gebeurde verder niets, zelfs de Artillerie vuurde slechts zwak. Op het valsche bericht van de inname van Sandepu waren namelijk d'e Granaat-en Mortierbatterijen naar het 10e Legerkorps gezonden om daar deel te nemen aan de beschieting van Likiatun. Wel werden zij bij de ontdekking, dat Sandepu niet gevallen was, onmiddellijk terug geroepen, maar 't werd avond, voordat zij weder in stel ling gebracht waren en het vuur op Sandepu konden openen. Zoo kwam er dus ook dezen dag wederom niets van een aanval op Sandepu. Werd de aanval op het steunpunt der Japansche stelling zwak en zonder energie voorbereid en ingeleid, geheel anders handelde Generaal Stackelberg, de Commandant van het le Siberische korps. Het le Siberische korps moest volgens de ontvangen be velen den rug en de flanken van de tegen Sandepu oprukkende troepen dekken. Stackelberg was 't evenwel in 't geheel niet eens met deze passieve rol en meende dat eene dergelijke houding niet was overeen te brengen met den strategischen entactischen toestand. 1) Een energiek offensief zou volgens hem hier meer resultaat geven, want daardoor werd den Japanners de vrijheid van handelen ontnomen en kon hij de bij Sandepu vechtende troepen het beste steunen. In de veronderstelling dat Sandepu door de 14e Divisie genomen was, begon hij in den vroegen morgen van den 27en 884 1) Von Tettau, Achtzehn Monate II bl. 255 en Russ. Gen. Stafwerk III 2e deel bl. 246. Feitelijk was hiervoor bestemd de 2e Scherpsch. brigade, die door het I Sib. Korps zou worden afgestaan, wanneer zij daar gemist kon worden. In zijne instructie beschikt de Ct. van het Gecomb. Scherpsch. Korps echter over het detachement I.osch. Het uiteenrukken van tactische verbanden vindt men overal terug in den R. J. oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 30