De gevechten bij Sandepu. [Sept. 1918. met zijn korps, dat gedurende den nacht versterkt was ge worden met de 2e Scherpschutters-brigade, den aanval op Sumapu en Ertseya. Toen de aanval eenmaal begonnen was, kwam bij hem het 's morgens uitgegeven legerbevel in; hij veranderde echter daardoor niet van meening en voerde vast besloten het eenmaal begonnen offensief door. Zelfs toen hem bevolen werd de 2e Scherpschutters-brigade naar het Noorden te zenden, bleef hij aan zijn plan vasthouden, omdat hij meende, dat krachtig aanvallen zijnerzijds voor de bij Sandepu staande troepen 't meast gewenscht was. Na een zwaren strijd mocht het hem gelukken zich des avonds meester te maken van Sumapu, nadat het korps versterkt was geworden uit de bij Hokoetai staande reserve. Ter opname stond in den Oostrand gereed 1 bataljon van het 7e Regimenthet 5e en de rest van het 7e Regiment stonden dicht achter Hokoetai, waar zij op het ijs van de Hoenho bivakkeerden bij een temperatuur van25 graden C. Tegenover de Russen stond de 8e Japansche Divisie, die waarschijnlijk versterkt is geworden door deelen van de 5e Divisie. Dat de door het le Siberische korps geleden zware verliezen x) bijna vergeefs geleden waren, mag men Stackelberg niet aan rekenen, maar moet geweten worden aan de weinige voort varendheid van de andere korpsen. We zeiden „bijna vergeefs", omdat het voorwaartsgaan van het le Sib. korps toch zeer zeker den Japanners belet heeft, reeds nu meer troepen op Sandepu te dirigeeren. In zooverre was dus de toeleg van Stackelberg gelukt. Waren de door het Ie Sib. korps gebrachte offers voor den algemeenen gang der operatiën dus zonder nut, het optreden van Stackelberg was hier toch wel gerechtvaardigd. Hadden de overige commandanten ook zooveel initiatief getoond en 885 1) Von Tettau, Achtzehn Monate enz. II bl. 256. De verliezen van dit korps bedroegen in den slag bij Sandepu 6891 man; dit is 29" O van de totale sterkte; enkele regimenten hadden over de 50%, het 3e O. S. S. Regt, dat deelgenomen had aan den storm op Sumapu 66°/0.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 31