De gevechten bij Sandepu, de verantwoording daarvan op zich durven nemen, dan zou het verloop van den slag bij Sandepu zeker geheel anders geweest zijn. x) Het Russische opperbevel kon zich echter met de handel wijze van Stackelberg niet vereenigen en onthief hem na afloop van den slag van zijn Commando. De Generaal Mischtschenko vatte zijn opdracht in denzelf den geest als Stackelberg op en ging daarom, op het bericht dat vijandelijke troepen bij Landungou samengetrokken wer den, met het gros zijner Cavalerie daarheen. Ook hij hield zich dus niet aan de opdracht, want hem was bevolen sa men te werken met het le Siberische Korps. Dat hij echter ook niet voldeed aan de aanvraag van Stackelberg, om hem te steunen bij zijn aanval op Sumapu, werd Mischtschenko later terecht tot verwijt gemaakt. Beter ware het ons inziens geweest, wanneer voor dit doel partij was getrokken van het Liaoho-detachement 2), dat nog altijd werkeloos bij Mamvkai stond, want dan bleef de Cava lerie beschikbaar voor de verkenning. En dat dan succes kon worden verkregen, bewees Mischtschenko door zijn marsch naar Landungou, want het gelukte hem de zich daar ver zamelde 5e Divisie tot zich te trekken en deze daardoor te verhinderen reeds den 27en in te grijpen. Te 1 uur n. m. bereikten de voorste afdeelingen van Mischt- schenko's Cavalerie Landungou. Toen deze plaats bezet bleek, kregen 1 regiment en een 1 batterij de opdracht tot den aanval over te gaan. Daar deze troepen daartoe niet in staat bleken, trokken zij zich onder dekking van eene tweede batterij in Westelijke richting terug. De Japanners gingen 886 1) Zie Euss. Gen. Stafwerk III 2. deel bl. 246. 2e. en 3e. al. 2) Het Liaoho-detachement behoorde wel niet tot het lie Leger, maar had voor deze taak door den opperbevelhebber daaraan toegevoegd kunnen wor den. Bovendien had Grippenberg reeds enkele malen bevelen aan dit deta chement gegeven en had dus ook hij hier kunnen ingrijpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 32