De gevechten bij Sandepu. [Sept- 1913. daarop tot den aanval over x), zoodat Mischtschenko's toeleg gelukt was 2). Bij dit gevecht werd Mischtschenko, die steeds in de voorste gelederen was, gewond, zoodat hij genoodzaakt was het bevel over te geven aan den Generaal Teleschow. Kort daarna kwam de Generaal Grekow namens Grippenberg het bevel brengen om met de Cavalerie op den rechtervleugel van het le Siberische korps terug te gaan en verder in nauw ver band met dit korps te handelen. In verband daarmede ging het detachement terug naar Siuerpu waar het 's avonds aankwam. Voordat de Generaal Grekow hier aankwam, was hij bij Stackelberg geweest, om dien het bevel te brengen de 2e Scherpschutters-brigade naar het Noorden te zenden en ver der om hem te bewegen den aanval op te geven. Zooals we zagen zette Stackelberg niettegenstaande ook dit bevel den aanval door. Aangaande deze eigenaardige opdracht voor een Generaal om bevelen rond te brengen, merkt von Tettau op: „Het was in dezen oorlog bijna regel geworden alle tacti sche verbanden, in 't bijzonder bij de Cavalerie, zooveel „mogelijk uit elkaar te rukken; hier zien we den comman- „dant van eene cavaleriedivisie, wiens troepen naar alle „windstreken verstrooid zijn, met zijn staf met bevelen van „den Opperbevelhebber over het slagveld rondrijden." Het Xe Korps bleef ook de ten dag weder toeschouwer, 3) niettegenstaande de herhaalde verzoeken van Generaal Zer- pizki om tot den aanval te mogen overgaan. Alleen de bij Pau- sentun en Erthasy opgestelde 81e Artillerie-brigade had bevel de 887 1) Slechts een deel der 5e Div. volgde Mischtschenko's Cav., de rest ging in N. W. richting. 2) Volgens het verhaal van den Adjudant van Misehtsclienko. Jahrbüclier II 1905. bl. 635. 3) Als een eigenaardig en teekenend feit voor de lieerschende toestanden in het Russische Leger zij vermeld, dat de Generaal Zerpizki op dezen dagdus onder den strijdeen diner aanbood aan Freiherr von Tettau ter eere van den verjaardag van den Duitschen Keizer. (Achtzehn Monate 1 bl- 259).

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 33