De gevechten bij Sandepu. [Sept.. 1913. Naar aanleiding van den uitslag van de gevechten van dien dag, vroeg Grippenberg 's avonds versterking aan den Opper bevelhebber, die deze echter weigerde onder mededeeling dat het He Leger sterk genoeg was voor de opgegeven taak. Gaan we na, dat van het He Leger het Xe korps, de halve 15e divisie en het grootste deel van het Gecomb. Scherpschutters korps, öf nog niet, of alleen door Artillerie-vuur aan den strijd hadden deelgenomen, dan mag niet alleen de weigering van ondersteuning door Koeropatkin gerechtvaardigd heeten, maar moet het verzoek van Grippenberg daartoe als volstrekt ongemotiveerd beschouwd worden. Ondertusschen waren nu reeds 3 dagen verloopen, zonder dat de Russen eenig afdoend resultaat konden boeken, terwijl het le object Sandepu nog steeds in 's vijands handen was. 28 Januari De voorgaande dagen schenen den Russischen bevelhebbers nog steeds niets geleerd te hebben, want in het bevel van den 27en, dat, nu het dien dag niet uitgevoerd had kunnen wor den, ook voor den 28en van kracht bleef, komt nog steeds voor dat enkele onderdeelen van het leger den aanval op Sandepu zullen uitvoeren, terwijl de rest of werkeloos blijft öf den aanval met Artillerie-vuur ondersteunt. Voor den aanval op Sandepu waren aangewezen de le en 5e Scherpschuttersbrigade en de le O. S. S. Divisie. Tot een aanval kwam 't echter ook dezen dag niet. Aan Japansche zijde was de toestand nu geheel veranderd, daar was een nuttig gebruik gemaakt van de geringe voortvarend heid van den Russischen aanval. Zoodra voldoende krachten aangetrokken en te bestemder plaatse aangekomen waren, werd het defensief prijs gegeven. Met de hun eigen besluit vaardigheid gingen de Japanners over het geheele front van Sandepu tot Sumapu tot den aanval over. Met groot élan rukte de 5e Divisie tegen den in de lijn Malandian-Tschantschuantsy staanden verdediger op, die zich j daar met moeite kon handhaven. Teneinde deze troepen 889 I. M. T. 1913. 60.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 35