De gevechten bij Sandepu. lucht te verschaffen, beval Grippenberg tegen den middag den Commandant van het Xe Korps een aanval te doen op Siaotaitsy en Labatai. Onder persoonlijke leiding van den Generaal Zerpizki werd deze aanval energiek door het 122e (Tambawski) en 123e (Koslowski) regiment ingeleid en door gevoerd. Kort na de ontwikkeling tot het gevecht van deze beide regimenten kwam echter bevel van Grippenberg om dezen aanval niet uit te voeren, doch het was reeds te laat om de troepen weder terug te nemen. De aanval werd dus door gezet en na een korten, doch hevigen strijd werden de beide dorpen genomen en bezet. Tegelijk met vorenstaand bevel was door Grippenberg aan de tegenover Sandepu staande troepen bevolen den aanval achterwege te laten en zich tot het defensief te bepalen. Zoo zien we dus hier weer hetzelfde gebeuren als bij vo rige operaties. Zoo gauw de Japanners opdringen, vervallen de Russen in het defensief en geven daarmede alle vrijheid van handelen prijs. Daar de Russen, wanneer alle troepen ingezet waren geworden, nog een twee-, bijna drievoudigen overmacht hadden, was 't toch zeker niet noodig geweest zich zoo den wil van den tegenstander te laten opdringen. Het succes van het Xe korps, verbonden met een voorwaarts- gaan van de andere troepen, had zeker een geheel ander verloop aan den strijd gegeven. Tegelijkertijd had het Ie Siberische korps het, niettegen staande de hulp van de Cavalerie op den rechtervleugel, hard te verantwoorden tegenover de krachtig opdringende 8e Ja- pansche Divisie. Ondanks den krachtigen weerstand, was het Ie Sib. korps toch gedwongen terug te gaan in de lijn Toupao Hokoetai. De Cavalerie, die nu ingevolge de ontvangen aanwijzingen in nauwe aansluiting met het Ie Sib. korps handelde, gelukte 890 1) Bij dit gevecht verloor het 123e Regt. ongeveer 600 man aan dooden en gewonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 36