De gevechten bij Sandepu. [Sept. 1913. het door flankvuur uit Siuerpu en Niuge de 15e Infanterie-bri- gade tot zich te trekken, en deze daardoor te verhinderen mede te werken tegen het Ie Sib. Korps. Om 4 uur n.m. ontving Grippenberg van den Opperbevel hebber het volgende telegram: „Kreeg bericht dat zich sterke krachten der Japanners „tegenover het centrum samentrekkende troepen onder „Uw bevel moeten zich gereed houden op het eerste „bevel het Ille Leger te hulp te komen." Niettegenstaande deze minder gunstige tijding meende Grippenberg echter toch den volgenden dag partij te moeten trekken van den voordeeligen toestand, die ontstaan was door de gebeurtenissen van dezen dag. Sandepu was nu namelijk aan drie zijden door troepen ingesloten. Daartoe hield hij des avonds met zijne ondercommandanten eene bespreking te Tschantan. Om 8 uur 's avonds deelde Koeropatkin echter persoonlijk telefonisch 5) mede, dat de aanval op den Japanschen linker vleugel geheel gestaakt moest worden en dat alle troepen terug moesten gaan in de lijn Syfantai-Tschantan-Yamandapoe. Koeropatkin meende deze maatregelen te moeten treffen in verband met de vorenvermelde berichten omtrent een voorwaartsgaan van de Japanners tegenover het centrum, waardoor hem dan de positie van het lie Leger te gevaar lijk voorkwam Omtrent de berichten 3) door Koeropatkin ontvangen en de door hem naar aanleiding daarvan gegeven bevelen, zegt von Tettau4). „De Japanners dachten echter niet aan een aanval tegen het „Ille Leger, het was in het geheel niet in hun belang voor 't 891 1) Van de 2e Divisie aangetrokken. 2) Op dit gesprek volgden nog 2 telegrammen om 9 en 10 uur 's a vonds 3) Het Russ. Gen. St. werk doet uitkomen op bi. 229 dat de bij het Hoofdkwar tier ontvangen berichten lang niet .zoo alarmeerend waren, als Koeropatkin dit voorstelt. 4) Aehtzehn Monate enz XI. bl. 262.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 37