De gevechten bij Sandepu, [Sept. 1918. d. Het Xe korps bleef in zijne tot nu toe ingenomen stel lingen, doch ontruimde Siaotaitsy en Labatai. e. De cavalerie en het Liaoho-detachement gingen naar Syfantai terug. Na bekomen machtiging legde de generaal Grippenberg het commando over het He Leger neer en keerde daarna naar Rusland terug, de generaal Stackelberg werd zooals reeds vermeld na afloop van den slag van het commando van het I. Sib. korps ontheven. De Japanners bezetten wederom de Hoenho-linie, waar toe troepen werden opgesteld bij Tschitaitsy en het onge veer 6 K. M. noordelijk daarvan gelegen dorp zonder naam, bij Huanlotaitsy, Tutaisy, Tsiutsanhetsy en Sandepu. Behalve de vroeger gemaakte opmerkingen geeft deze vier- daagsche strijd nog gelegenheid op te merken, dat bezette terreinvoorwerpen blijkbaar een groote aantrekkingskracht uitoefenden, getuige de strijd om Sandepu, Sumapu, enz. De Russen lieten zich verleiden, vooral tegen de eerstegenoem- de plaats, talrijke en vergeefsche aanvallen te doen. De Japanners daarentegen maakten van de terreinvoorwerpen zoolang gebruik, als zij noodig waren om met zwakke afdeelingen een overmachtigen tegenstander op te houden. Nauwelijks was dan ook de sterkte-verhouding eenigszins ten hunnen gunste ver anderd of zij zochten buiten de terreinvoorwerpen de beslissing. Zoo eindigde deze sedert maanden beraamde aanval met een verlies van 15.000 man waarvan een groot deel moet geweten worden aan den strijd om de terreinvoorwerpen en met een in beteekenis nog grooter verlies aan moreele kracht.2) 893 1) Zie hieromtrent ook Russ. Gen. Stafvverk III 2e deel bl. 245 Schlusz betrachtung. 2) Von Tettau, Aohtzehn Monate II bl. 263.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 39