Hetgebruik van onzeCav.b/d veiligheidstroepen. [Sept. 3 913. afdeeling zich uit het vuurgevecht heeft kunnen losmaken. Na dan gedurende korten tijd een zoo sterk mogelijk vuur te hebben afgegeven, gaat zij snel te paard om dan de taak op zich te nemen, zooals onder a is omschreven. Het behoeft stellig niet nader onderstreept te worden, dat het hierboven bedoeld optreden alleen dan mogelijk is, als de vijandelijke infanterie slechts zwak nadringt en haar energie reeds door de achterhoede is gefnuikt. c. hij een gedwongen terugtocht, volgende dus na een nederlaag bij een beslissend gevecht, zijn de omstandigheden zoodanig geworden, dat het niet aangaat daarvan een, op goede gronden berustend, beeld te trachten te ontwerpen. Hier is het vorenomschreven optreden der Cavalerie, betreffende het „lucht verschaffen" nog meer een gebiedende eisch geworden dan bij het afbreken van het inleidend gevecht. Gedachten aan hetgeen straks nog noodig zal kunnen zijn, worden geheel vervaagd door de dringende eischen van het oogenblik, waarom de Cavalerie nu zelfs niet mag schromen zich geheel op te offeren, door zich op de opdringende infanterie te werpen om deze, zij het slechts voor enkele oogenblikken en misschien slechts voor een klein gedeelte, op te houden (G. H. 59 (2)). Hierbij dient vermeld te worden, dat bij het beslissend ge vecht ook de oorspronkelijk zelfstandig vooruitgeschoven, op helderende Cavalerie zich weer ter beschikking van den A. B. heeft behooren te stellen. Zij toch is, na aan haar op- helderingstaak te hebben voldaan, met 's vijands Hoofdmacht voeling houdende, voorwaarts van de vleugels van haar eigen partij teruggekomen, zoodat, als de beslissing valt, alle beschik bare Cavalerie, waarschijnlijk vereenigd op den meest bedreig den vleugel, in een hand vereenigd is. Na het vorenstaande behoeft het geen betoog, dat het on doenlijk is een voorbeeld van een gedwongen terugtocht op de kaart uit te werken, weshalve een geval in beschouwing genomen zal worden, overeenkomende met het hierboven onder 915

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 61