Het gebruik van onzeCav.b'd veiligheidstroepen. [Sept. 1913. dat kampong Bodjong bezet is, terwijl een peloton vijandelijke cavalerie langs den rand van het hooge terrein aan den W. over van de Tji-Djantoeng in N. richting marcheert. Toen ook vijandelijke artillerie van uit de richting Djati-Djadjar 2 een krachtig woord begon mee te spreken, besloot de comman dant der blauwe colonne het gevecht hier niet aan te nemen en den terugtocht te aanvaarden. Hij deelt den voorhoede commandant mede, dat hij in den zuid-rand van Gandaria 1 tusschen de meren Dongkelan en Tipar eene opnamestelling zal doen inrichten en gelast hem, zich minstens een uur in de oorspronkelijk ingenomen stelling staande te houden. Daar de vijandelijke cavalerie in Padoerenan 7 overmachtig blijkt te zijn, en de betrekkelijk zwakke blauwe cavalerie alle overgangen, ook die bij Depok 3 moet bewaken, verzoekt zij aan den Commandant der Infanterie in Tji-Salak 4 de beide overgangen W. van Babakan 2 en die bij PadoereDan 7, voor zijne rekening te willen nemen, terwijl zij zelf zich verplaatst naar Depok 3. Daar de roode infanterie in Babakan 1, hoe langer hoe krachtiger begint op te dringen, is de Commandant der vroe gere blauwe voorhoede dankbaar als hij na een uur al vech tende in N. richting over hoogtepunt 80 en Tipar 3 eindelijk van de vijandelijke infanterie los kan komen, daarbij op zijn Oost-flank begeleid door de cavalerie, die haar weg over Ti par 4 en Tji-Boeboer 1 kiest. In deze kampong wordt zij warm ontvangen door de roode cavalerie, die haar in de richting van den grooten weg voor zich uitjaagt, maar die op haar beurt weder door de terugtrekkende infanterie wordt afgewezen. Na zich zoo goed mogelijk hersteld te hebben, neemt de blauwe achterhoedecavalerie stelling bij driesprong W. H. ten N. van Tji-Boeboer 1 en zendt staande patrouilles naar hoogtepunt 75 bij Tji-Boeboer 1 en één bij driesprong 500 M. O. van Moendjoel 1. Van haar aankomst op haar plaats zendt zij bericht aan Commandant achterhoede in Gandaria 1, met verzoek haai een infanterieafdeeling tot steun in Tji-Boeboer 2 te willen toezenden. 917

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 63