Het Zwem-onderricht in ons Legek. [Sept. 1913. glementair vastgestelde methode, die kan worden toegevoegd aan het gymnastiek voorschrift. Het onderricht is nu overgelaten aan de verschillende in zichten van een menigte meer of minder ondeskundigenhet behoort echter methodisch en éénvormig te zijn en in genoeg zame veelvuldigheid, d. i. minstens twee malen per week, aan de nietzwemmers te worden gegeven, natuurlijk slechts zoo lang, tot zij aan de gestelde eischen hebben leeren voldoen. Voor een normaal mensch duurt dat zoo lang niet. In een week of vier komt men al een heel eind, maar dat hangt natuurlijk van de qualiteit en de quantiteit der lessen af. Hoe die methode kan zijn, wordt hieronder aangegeven. Daar bij zal men zien, dat 't ook voor de minst ontwikkelden onder het kader geen heksentoer zal zijn om ze te leeren toepassen. In de derde plaats moet het onderricht aan de niet-zwem- mers scherp gescheiden worden van de oefeningen, waaraan iedereen deelneemt en die slechts uit een oogpunt van sport en hygiëne hun nut hebben. Zoo éénig onderwijs, dan moet dat in 't zwemmen individueel zijn. Stuurt men een heele of halve compagnie tegelijk het water in, dan is 't onmogelijk den menschen iets bij te brengen. Nu komen we aan de methode zelf. Als voorbeeld kan dienen de wijze van onderricht geven, die men volgt in de zweminrichting aan de Mauritskade te 's Gravenhage. Deze is beproefd en wordt voor zoover ik weet behoudens onbe- teekenende verschillen ook toegepast in de meeste andere zweminrichtingen in en buiten Nederland. Allereerst leert de beginner de beweging van zwemmen op 't droge. Dit heeft 't groots voordeel, dat hij zich die be weging op zijn gemak zonder eenig angstgevoel kan eigen maken. In !t water zou die veel meer tijd kosten, want velen raken zoo in de war, zoodra hun voeten den bodem niet meer voelen, dat zij als doof zijn voor de stem van den onderwijzer, ook al hangen ze veilig aan een touw. Het slachtoffer wordt in de singels opgehangendat zijn breede hennepzeelen, voorzien van gesp en stoot, die aan van 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 69