Het Zwem-onderricht in ons Leger. [Sept. 1913. de bewegingen tenlaatste ineen vloeien en het gewone zwem- tempo is bereikt. Ze worden krachtig, maar niet met horten en stooten uitgevoerd. Zoo komt de ieeriing ertoe, instinct matig, dus zonder zijn hersens meer te gebruiken, de bewe gingen achter elkaar in de juiste volgorde uit te voeren. Nu gaat hij 't water in. Waar dit ongeveer borstdiepte heeft, staat een soort kraan aan den kant, een gebogen ijzeren stang met een katrolletje aan 't eind. Over dat katrolletje hangt een touw en aan dat touw zit de band, dien de leerling zich om de borst gespt. De onderwijzer houdt het touw vast of bevestigt het aan de ballustrade, de leerling licht zijn voeten van den bodem en 't water doet zijn lichaam den vereischten stand aannemen. Nu wordt hetzelfde herhaald als te voren op 't droge plaats vond., De man voelt nu, hoe zijn bewegingen op het water werken. Hij past ze aan het water aan. Hij leert ook, dat armen en beenen steeds onder water moeten blijven. Dit stadium van het onderricht duurt maar kort. Spoedig gaat hij van de kraan af. De onderwijzer neemt hem aan 't touw en wandelt langzaam met hem langs den kant van het diepe gedeelte van 't bassin. Tusschen de bedrijven door moet hij nu en dan van de springplank in diep water springen, om ook aan deze sensatie te wennen, hetgeen voor velen in 't begin een angstig werk is. Natuurlijk haalt men hem direct met 't touw op, zoolang hij zichzelf nog niet naar boven kan werkenanders loopt hij kans, voorgoed den schrik beet te krijgen. In de volgende phase verdwijnt ook het touw en daarvoor in de plaats treedt een stok met dwarshout aan 't eind. Met dezen stok, waarvan een der uiteinden hem onder de borst gehouden wordt, bestuurt men den gang des leerlings. Aanvankelijk krijgt hij daarbij een stel kurken onder de borst, om hem alle vrees te benemen. Later niet meer. Door den stok nu en dan wat te laten zakken wordt beproefd, in hoeverre hij zich reeds over kleine afstanden weet boven te houden. Zoodra hem dit wat beter begint te gelukken, wordt hem 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 71