Artillerie- of Torpsdo-UIoot? Hoewel naar verluid van berichten, dit vraagstuk ten gunste van eene Artillerie-vloot schijnt opgelost te zijn, loopen echter de meeningen daaromtrent nog zeer uiteen, zooals o.a, bleek uit de discussie in de Vereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap over: De invoering van militieplicht in Nederlandsch-Indië, door den Kapitein van den Generalen Staf J. Van Der Weijden. Nog steeds zijner velen, die vermeenen, dat wij met een betrekkelijk sterke torpedovloot zouden kunnen volstaan. Een terugblik op den Russisch-Japanschen Zeeoorlog zal echter in staat zijn den meest overtuigden voorstander eener torpedo-vloot zooal niet te bekeeren, dan toch te doen inzien, dat zijn standpunt zeer wankel is. Door den Japanschen Generalen Staf is thans uitgegeven de „Histoire de la guerre maritime entre le Japon et la Russie" en hoewel het rapport op vele punten zooals dat van Ja- pansche zijde gewoonlijk het geval is zeer terughoudend is, worden [de ondernemingen der torpedovaartuigen op verrassend gedetailleerde wijze behandeld. De taak den Japanschen torpedovaartuigen in het begin van den oorlog opgedragen was het buiten gevecht stellen van op reede voor anker liggende schepen en het vernietigen van die schepen bij hun terugkomst op hun steunpunt Port Arthur. Bij deze ondernemingen hadden de Japanners alle kansen op succes! Zij hadden den eersten slag gegeven, zij hadden hun personeel en materieel kunnen prepareeren, het verblijf van den vijand was hun bekend, het gevechtsveld als het ware hun eigen oefeningsterrein eveneens, en niettegenstaande al deze gun stige factoren was het resultaat poover. Hoe met torpedovaartuigen geageerd moet worden, daarvan 928

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 74