Artillerie- of Torpedo-Vloot [Sept. 1913. waren de Japanners op de hoogte, dit bewijst reeds hun inzet bij den aanvang van den krijg. Verrassend en door de duis ternis begunstigd, zwermsgewijze optreden! (1) Vier raaien hadden nachtelijke aanvallen plaats op voor anker liggende schepen. Wij vermelden hiervan den eersten nachtelijken aanval zonder eenige voorbereidingin den nacht van 8 op 9 Februari 1904 de oorlogsverklaring!—op het Russische eskader op de buitenreede van Port Arthur. Door 10 torpedobooten werden daarbij 17 torpedo's gelanceerd, waarvan 3 doel troffen en 3 schepen voor geruimen tijd buiten gevecht stelden. De aanval had plaats uit ééne richting. Twee torpedobooten voeren elkander daarbij aan en werden zwaar beschadigd. Waarom die aanval met zoo weinig torpedobooten werd ondernomen, terwijl beschikt werd over vijf flottieljes tor- pedobootjagers en tien flottieljes torpedobooten, ligt in het duister. Een krachtiger inzet was wel de moeite waard geweest! De zesdaagsche aanvallen in December 1904 op het op de buitenreede van Port Arthur voor anker liggende pantserschip „Sewastopol" bewijst het weerstandsvermogen van zoo'n, van alle moderne weermiddellen voorzien, schip tegen dergelijke aanvallen. Vooral, wanneer dat schip voor anker ligt binnen den rayon van kustwerken. Gedurende drie achtereenvolgende nachten wérd het schip aangevallen door 23 torpedovaartuigen. 3 van de 12 daarbij gelanceerde torpedo's werden door de torpedonetten opgevan gen, een vierde trof het vaartuig licht aan het voorschip. Den vierden en vijfden nacht, pikdonker, met storm en regen, vielen 24 torpedovaartuigen aan, onder leiding van den Commandant van een Kruiser. Slechts 3 van de 24 gelanceerde torpedo's bereikten de torpedonetten. 929 (1) De Japansche torpedobooten en torpedobootjagers varieeren respectievelijk tussclien 85 185 en 300 420 ton. Ze worden ingedeeld in flottieljes van 4 vaartuigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 75