Sept. 1913.] Artillerie- of Torpedo-Vloot Alleen den zesden nacht, toen het aan negen torpedoboo ten gelukte in den dooden hoek van het geschut te komen, trof fen 2 torpedo's het schip en deden het achter een weinig zinken. In het geheel weerstond de „Sewastopol" 66 afzonderlijke aanvallen, terwijl er 55 torpedo's tegen gelanceerd werden! Vier malen werden door Japansche torpedovaartuigen nach telijke aanvallen ondernomen op eene onder stoom zijnde vloot. In den eersten aanval van 23 op 24 Juni 1904 stoomden, na een verloren slag, 10 slagschepen met betrekkelijk gerin ge snelheid in dubbele colonne naar Port Arthur. Bij het vallen van de schemering hadden 44 Japansche torpedovaar tuigen reeds contact met het eskader verkregen. Twee flottieljes voeren de vloot voorbij en vielen in front aan, de andere flottieljes grepen op de flanken en in den rug aan. De aanvallen duurden van 10. 30. n. m. tot 4. 20 v. m. Iedere flottielje trad zelfstandig op en viel op eigen gelegenheid aan. Het gevolg hiervan was, dat flottieljes zich kruisten en in de mèlée 2 flottieljes niet konden aanvallen. De overige 9 flot tieljes attakeerden en lanceerden 35 torpedo's. Slechts de krui ser „Pallada" werd door een gelukkig schot licht beschadigd. Bij de eerste aanvallen liep de vloot 9 mijlen, doch zij kwam, toen de „Sewastopol" op een drijvende zeemijn voer en beschadigd werd, voor anker. Bij den tweeden aanval in den nacht van 10 op 11 Augus tus d. a. v. had de Russische vloot, bestaande uit 10 slagschepen en 8 torpedebootjagers, in den slag nog meer geleden als in Juni t. v. Schijnwerpers waren vernield, een groot deel van de artillerie van middelbaar kaliber was buiten gevecht gesteld. Langzaam stoomende, zonder eenige formatie, pêle-mêle, trachtte het eskader Port Arthur te bereiken. Het werd aangevallen door 12 flottieljes van 48 torpedo vaartuigen bij stikdonkeren nacht, met weinig bewogen zee. 44 Torpedo's werden gelanceerd zonder eenig doel te treffen Het moet bevreemden, dat, waar de omstandigheden en 930

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 76