Artillerie- op Torpedo-Vloot [Sept. 1913. voorwaarden zooveel gunstiger waren als van 23/24 Juni, de resultaten minder waren. Verder had een aanval plaats van twee torpedo-flottieljes op het eskader Wladiwostok, dat plotseling ontdekt werd. De aanval mislukte, omdat het te licht was en de kleine vaartuigen den tegenstander, die den steven wendde en vol le kracht weg3toomde, niet konden achterhalen. De vierde groote nachtelijke onderneming van torpedo-flot tieljes had plaats in den nacht van 27 op 28 Mei 1905 na den zeeslag van Tsoesjima. Hier was de kans op succes nog grooter! In den loop van den 27n Mei was de eerste divisie van de Russische vloot, uit de beste schepen bestaande, buiten gevecht gesteld. Tegen 7 uur 's avond begon het te schemeren en weldra viel de nacht in. Een eskader van 9 schepen onder Admiraal Nebogatow trachtte toen zich in Noordelijke richting baan te breken om Wladiwostok te bereiken. Van deze 9 schepen verkeer den er 4 nog in betrekkelijk goeden toestand en konden eene snelheid ontwikkelen van 12 a 13 mijl. De anderen, sterk beschadigd, twee zelfs in bijna zinkenden toestand, konden deze snelheid niet volgen en zakten meer en meer af. Dit was het gros der vloot. Twee andere divisies, bestaande uit 6 kruisers, hadden, dank zij hun groote snelheid, kunnen ontkomen. Toch werden zij gedurende den nacht tweemaal aangevallen door enkele verspreide torpedovaartuigen, doch zonder schade te bekomen. Alleen de oude, gepantserde kruiser „Wladimir Monomach", die niet mee kon, werd door een torpedo midscheeps getroffen en belangrijk beschadigd. Aan den zeeslag zelve hadden dien dag deelgenomen 5 flottieljes torpedobootjagers, ingedeeld zijnde bij de verschil lende divisies slagschepen. 931

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 77