Sept. 1913.] Artillerie- of Torpedo-Vloot De 10 flottieljes torpedobooten waren bij den aanvang van den slag, omdat zij door de zware deining toch niets konden uitrichten, onder de kust gezonden, waar zij voor anker kwa men. Zij hadden echter in opdracht op te treden waar en wanneer zulks mogelijk zou zijn. In den namiddag gingen, onder leiding van een kleinen kruiser, die hun tegemoet gezonden was, 5 flottieljes onder stoom en zochten contact met de vijandelijke vloot. Dat de 5 andere flottieljes niet volgden, wordt veront schuldigd door aan te voeren, dat deze te laat onder stoom zouden zijn gegaan en door de nog doorstaande deining den vijand niet konden bereiken. De nachtelijke aanval der torpedovaartuigen voor Tsoesjima kan men onderscheiden in twee deelen, n. 1. de aanval van de 5 flottieljes torpedobootjagers en later die van de 5 flot tieljes torpedobooten. Zooals gezegd, hadden de flottieljes torpedobootjagers over dag aan den zeeslag deelgenomen en konden deze dus bij het vallen van den avond zelve het meest gunstige punt voor den aanval uitkiezen. De tegenstander was aan drie zijden omvat. Het gros der torpedobootjagers bevond zich achter de vijandelijke vloot, 2 flottieljes lagen op haar af- tochtsweg naar het Noorden. Door van koers te veranderen ontliep Nebogatow die flot tieljes en zette eerst in volslagen duisternis weer den koers naar het Noorden. Een op een der schepen te vroeg ontstoken schijnwerper verried echter de positie van het eskader. Toen had bijna op hetzelfde oogenblik een aanval in massa de eenige gedurende den geheelen zeeoorlog plaats van de beide uit het Noorden komende flottieljes en bijna tege lijkertijd van afzonderlijk uit het Oosten komende jagers, die daarbij een der eerstgenoemde flottieljes kruisten, waardoor 3 jagers door aanvaring buiten gevecht gesteld werden. Een flottielje jagers nam geen deel aan den aanval! Na den aanval der torpedobootjagers wierp zich nog een 932

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 78