Artillerie- op Torpedo-Vloot'? [Sept. 1913. flottielje torpedobooten op het achterste der vier voorste schepen, zonder gevolg. Begunstigd door de duisternis en hun snelheid, vervolgden echter de vier voorste, weinig geleden hebbende, schepen hun koers en werden gedurende den nacht niet meer ontdekt. Na den aanval waren de jagers verspreid en drie van hen ontdekten bij het aanbreken van den dag de ontsnappende schepen en deden op het achterste schip een aanval,echter wederom zonder succes. Toen den volgenden dag de vier slagschepen door Nebogatow werden overgegeven, bleek dat de aanval der 16 torpedoboot- jagers en der 4 torpedobooten op deze schepen zonder uit werking was gebleven. Toch waren 19 torpedo's op een afstand van gemiddeld 450 Meter gelanceerd! Daar tegenover staan 3 jagers door onderlinge aanvaring buiten gevecht gesteld en één door het scheepsgeschut. De 5 flottieljes torpedobooten ontdekten den vijand en den aanval der torpedobootjagers door het licht van de schijnwer pers en door het schijnsel van het artillerie vuur. Zij zetten, tegen wind en zee in, koers daarheen en wierpen zich op de achterste schepen. Slechts van eene flottielje bleven de booten bijeen, de anderen verspreidden zich en vielen door elkander, ieder op eigen gelegenheid den vijand aan, waar door wederom 3 booten door aanvaring beschadigd werden. De aanval werd op korten afstand ondernomen, de 6 gelan ceerde torpedo's troffen dan ook doel. Het reeds in zinkenden toestand verkeerende pantserschip „Nawarin" werd door 4 torpedo's verder naar den kelder geholpen, de „Sissoi Weliki" werd achterscheeps zwaar be schadigd, de kruiser „Admiral Nachimow" voorscheeps. Het resultaat van den aanval van 20 torpedobootjagers en 20 torpedobooten is geweest: dat het 9 schepen sterke eskader van Nebogatow ontdekt werd en dat onder de sche pen, achteraan varende, reeds zwaar beschadigd, één schip verder tot zinken werd gebracht, twee anderen nog meer werden toegetakeld. 933

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 79